Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Radomyśl nad Sanem

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 99 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 124 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat stalowowolski stan na

Sprawdź działkę — gmina Radomyśl nad Sanem

Granice: Gmina Radomyśl nad Sanem
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Radomyśl nad Sanem. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat stalowowolski 156 zł/m²
woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat stalowowolski — mediana 156 zł/m²; woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Radomyśl nad Sanem planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.
Plany miejscowe
4 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
0,2 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat stalowowolski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Radomyśl nad Sanem mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat stalowowolski) to 156 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 70 a 240 zł/m² (16 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
156 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat stalowowolski)
Typowy przedział cen od, powiat
70 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat stalowowolski)
Typowy przedział cen do, powiat
240 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat stalowowolski)
Transakcje, powiat
16 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat stalowowolski)

Energia budynków

W gminie Radomyśl nad Sanem mediana EP ze świadectw energetycznych to 99 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 124 świadectw).
Mediana EP
99 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
124 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Radomyśl nad Sanem w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 48 spraw budowlanych, w tym 38 spraw o dom jednorodzinny — o 22,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
38 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
48 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
48 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Radomyśl nad Sanem dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 7 projektów, w tym 3 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
7 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Radomyśl nad Sanem
Inwestycje
3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
3 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
2,2 mln zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Radomyśl nad Sanem

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 5 projektów, w tym 2 w całości w gminie Radomyśl nad Sanem: 2,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Radomyśl nad Sanem ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 54 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
53,5 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-0,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,4 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
82 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Radomyśl nad Sanem ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,9% powierzchni gminy, a 53,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Radomyśl nad Sanem W gminie Radomyśl nad Sanem ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,9% powierzchni gminy, a 53,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
8,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
53,3 % 72 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
135 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Radomyśl nad Sanem uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 61 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
62,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,1%
Zdających
61 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
67,4 % wynik średni, zdających
Matematyka
57,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
68,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 67,4% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Radomyśl nad Sanem Język polski: wynik 67,4% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 57,4% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Radomyśl nad Sanem Matematyka: wynik 57,4% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,8% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Radomyśl nad Sanem Język angielski: wynik 68,8% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Radomyśl nad Sanem podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 252 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (263 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,4 mln zł przy dochodach 65,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
252 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 263 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
12,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 12,0%
Podatek od środków transportowych
10 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 23 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
65,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
61,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
3,4 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
3,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Radomyśl nad Sanem najlepsza pozycja to 877. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−0,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
877 z 2 451 gmin w kraju · 44. z 156 gmin w województwie · 2. z 6 gmin w powiecie — −0,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 108 z 2 479 gmin w kraju · 73. z 160 gmin w województwie · 4. z 6 gmin w powiecie — 2,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
2 115 z 2 301 gmin w kraju · 142. z 160 gmin w województwie · 6. z 6 gmin w powiecie — 0,2 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Radomyśl nad Sanem w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2015-05-20.
Akty planistyczne
7 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Radomyśl nad Sanem ma plan ogólny?
W gminie Radomyśl nad Sanem planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Radomyśl nad Sanem?
W gminie Radomyśl nad Sanem mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat stalowowolski) to 156 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 70 a 240 zł/m² (16 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Radomyśl nad Sanem?
W gminie Radomyśl nad Sanem w roku 2025 oddano do użytku 2,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Radomyśl nad Sanem?
W gminie Radomyśl nad Sanem w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 48 spraw budowlanych, w tym 38 spraw o dom jednorodzinny — o 22,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Radomyśl nad Sanem?
W gminie Radomyśl nad Sanem mediana EP ze świadectw energetycznych to 99 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 124 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Radomyśl nad Sanem?
W gminie Radomyśl nad Sanem w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2015-05-20.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.