Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Baranów Sandomierski

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 158 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 247 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat tarnobrzeski stan na

Sprawdź działkę — gmina Baranów Sandomierski

Granice: Gmina Baranów Sandomierski
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Baranów Sandomierski. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat tarnobrzeski (3 lata) 83 zł/m²
woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
30 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat tarnobrzeski (3 lata) — mediana 83 zł/m²; woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 30 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Baranów Sandomierski planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
14,8 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat tarnobrzeski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Baranów Sandomierski mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tarnobrzeski) to 83 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 61 a 132 zł/m² (11 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
83 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat tarnobrzeski)
Typowy przedział cen od, powiat
61 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tarnobrzeski)
Typowy przedział cen do, powiat
132 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tarnobrzeski)
Transakcje, powiat
11 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat tarnobrzeski)

Energia budynków

W gminie Baranów Sandomierski mediana EP ze świadectw energetycznych to 158 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 247 świadectw).
Mediana EP
158 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
247 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Baranów Sandomierski w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 84 sprawy budowlane, w tym 62 sprawy o dom jednorodzinny — o 6,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
62 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
84 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
66 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Baranów Sandomierski dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 22 projekty, w tym 10 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
22 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Baranów Sandomierski
Inwestycje
10 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
8 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
4 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
19,4 mln zł z 14 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Baranów Sandomierski

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 17 projektów, w tym 11 w całości w gminie Baranów Sandomierski: 19,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 4 projekty, w tym 3 w całości w gminie Baranów Sandomierski: 300 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Baranów Sandomierski ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −3,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 92 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
91,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-3,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,7 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
84 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Baranów Sandomierski ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,4% powierzchni gminy, a 30,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Baranów Sandomierski W gminie Baranów Sandomierski ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,4% powierzchni gminy, a 30,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
11,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
30,1 % 37 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
123 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Baranów Sandomierski uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,6 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 78 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
58,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,4%
Zdających
78 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
65,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
51,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
71,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 65,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Baranów Sandomierski Język polski: wynik 65,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 51,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Baranów Sandomierski Matematyka: wynik 51,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 71,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Baranów Sandomierski Język angielski: wynik 71,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Baranów Sandomierski podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 440 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (689 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,9 mln zł przy dochodach 101,2 mln zł.
Podatek od nieruchomości
440 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 689 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
21,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26,5%
Podatek od środków transportowych
38 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 33 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
101,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
99,3 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
1,9 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
9,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Baranów Sandomierski najlepsza pozycja to 1137. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (14,8 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 538 z 2 451 gmin w kraju · 91. z 156 gmin w województwie · 3. z 4 gmin w powiecie — −3,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 547 z 2 479 gmin w kraju · 109. z 160 gmin w województwie · 3. z 4 gmin w powiecie — 1,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 137 z 2 301 gmin w kraju · 35. z 160 gmin w województwie · 2. z 4 gmin w powiecie — 14,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Baranów Sandomierski w dziennikach urzędowych ogłoszono 9 aktów planistycznych, ostatni 2026-04-21.
Akty planistyczne
9 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Baranów Sandomierski ma plan ogólny?
W gminie Baranów Sandomierski planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Baranów Sandomierski?
W gminie Baranów Sandomierski mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tarnobrzeski) to 83 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 61 a 132 zł/m² (11 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Baranów Sandomierski?
W gminie Baranów Sandomierski w roku 2025 oddano do użytku 1,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Baranów Sandomierski?
W gminie Baranów Sandomierski w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 84 sprawy budowlane, w tym 62 sprawy o dom jednorodzinny — o 6,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Baranów Sandomierski?
W gminie Baranów Sandomierski mediana EP ze świadectw energetycznych to 158 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 247 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Baranów Sandomierski?
W gminie Baranów Sandomierski w dziennikach urzędowych ogłoszono 9 aktów planistycznych, ostatni 2026-04-21.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.