Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Rutka-Tartak

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 37 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat suwalski stan na

Sprawdź działkę — gmina Rutka-Tartak

Granice: Gmina Rutka-Tartak
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Rutka-Tartak. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat suwalski 72 zł/m²
woj. podlaskie 160 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat suwalski — mediana 72 zł/m²; woj. podlaskie — mediana 160 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Rutka-Tartak planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.
Plany miejscowe
4 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
0,2 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat suwalski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Rutka-Tartak mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat suwalski) to 72 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 50 a 103 zł/m² (29 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
72 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat suwalski)
Typowy przedział cen od, powiat
50 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat suwalski)
Typowy przedział cen do, powiat
103 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat suwalski)
Transakcje, powiat
29 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat suwalski)

Energia budynków

W gminie Rutka-Tartak mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 37 świadectw).
Mediana EP
78 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
37 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Rutka-Tartak w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 10 spraw budowlanych, w tym 6 spraw o dom jednorodzinny — o 500,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
6 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
10 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
10 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Rutka-Tartak dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 6 projektów, w tym 2 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
6 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Rutka-Tartak
Inwestycje
2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
4 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
1,4 mln zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Rutka-Tartak

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podlaskiego — 6 projektów, w tym 1 w całości w gminie Rutka-Tartak: 1,4 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Rutka-Tartak ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −8,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 21 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
20,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-8,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
0,9 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
61 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Rutka-Tartak zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 16,3% powierzchni gminy, a 10,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Rutka-Tartak W gminie Rutka-Tartak zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 16,3% powierzchni gminy, a 10,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
16,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
10,6 % 11 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
104 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Rutka-Tartak uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 66,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 13 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
66,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 56,6%
Zdających
13 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
73,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
59,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
81,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 73,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Rutka-Tartak Język polski: wynik 73,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Matematyka — 59,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Rutka-Tartak Matematyka: wynik 59,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Język angielski — 81,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Rutka-Tartak Język angielski: wynik 81,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Rutka-Tartak podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 314 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (642 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 693 tys. zł przy dochodach 18,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
314 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 642 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
14,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26,1%
Podatek od środków transportowych
18 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 33 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
18,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
17,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
693 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
2,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Rutka-Tartak najlepsza pozycja to 2082. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (0,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 312 z 2 451 gmin w kraju · 101. z 118 gmin w województwie · 7. z 9 gmin w powiecie — −8,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 082 z 2 479 gmin w kraju · 91. z 119 gmin w województwie · 9. z 9 gmin w powiecie — 0,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
2 115 z 2 301 gmin w kraju · 91. z 112 gmin w województwie · 9. z 9 gmin w powiecie — 0,2 % w 2024 r.

Najczęstsze pytania

Czy gmina Rutka-Tartak ma plan ogólny?
W gminie Rutka-Tartak planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Rutka-Tartak?
W gminie Rutka-Tartak mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat suwalski) to 72 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 50 a 103 zł/m² (29 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Rutka-Tartak?
W gminie Rutka-Tartak w roku 2025 oddano do użytku 0,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Rutka-Tartak?
W gminie Rutka-Tartak w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 10 spraw budowlanych, w tym 6 spraw o dom jednorodzinny — o 500,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Rutka-Tartak?
W gminie Rutka-Tartak mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 37 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Rutka-Tartak?
W gminie Rutka-Tartak nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.