Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Konarzyny

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 64 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 49 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego powiatu: Powiat chojnicki stan na

Sprawdź działkę — gmina Konarzyny

Granice: Gmina Konarzyny
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Konarzyny. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. pomorskie 160 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. pomorskie — mediana 160 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-07-21)

Uchwała nr XX/119/2026 Rady Gminy Konarzyny z dnia 7 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Konarzyny

W gminie Konarzyny plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 12.
Plany miejscowe
12 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
0,7 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Konarzyny mediana EP ze świadectw energetycznych to 64 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 49 świadectw).
Mediana EP
64 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
49 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Konarzyny w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 9 spraw budowlanych, w tym 4 sprawy o dom jednorodzinny — o 50,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
4 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
9 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
8 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Konarzyny dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 7 projektów, w tym 3 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
7 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Konarzyny
Inwestycje
3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
4 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
2,9 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Konarzyny

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Pomorza — 7 projektów, w tym 3 w całości w gminie Konarzyny: 2,9 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Konarzyny ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −6,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 21 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
21,3 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-6,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,7 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
85 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Konarzyny ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,6% powierzchni gminy, a 43,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Konarzyny W gminie Konarzyny ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,6% powierzchni gminy, a 43,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
5,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
43 % 46 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
107 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Konarzyny uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,1 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 32 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,3%
Zdających
32 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
59,4 % wynik średni, zdających
Matematyka
52,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
60 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 59,4% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Konarzyny Język polski: wynik 59,4% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 52,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Konarzyny Matematyka: wynik 52,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 60,0% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Konarzyny Język angielski: wynik 60,0% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Konarzyny podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 470 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (495 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,3 mln zł przy dochodach 24,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
470 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 495 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
16,7 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16,7%
Podatek od środków transportowych
93 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 44 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
24,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
21,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
2,3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
4,2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Konarzyny najlepsza pozycja to 950. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 180 z 2 451 gmin w kraju · 106. z 123 gmin w województwie · 5. z 5 gmin w powiecie — −6,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
950 z 2 479 gmin w kraju · 67. z 123 gmin w województwie · 2. z 5 gmin w powiecie — 2,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 967 z 2 301 gmin w kraju · 114. z 120 gmin w województwie · 4. z 5 gmin w powiecie — 0,7 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Konarzyny w dziennikach urzędowych ogłoszono 4 akty planistyczne, ostatni 2026-07-21.
Akty planistyczne
4 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Konarzyny ma plan ogólny?
W gminie Konarzyny plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 12.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Konarzyny?
W gminie Konarzyny nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Konarzyny?
W gminie Konarzyny w roku 2025 oddano do użytku 2,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Konarzyny?
W gminie Konarzyny w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 9 spraw budowlanych, w tym 4 sprawy o dom jednorodzinny — o 50,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Konarzyny?
W gminie Konarzyny mediana EP ze świadectw energetycznych to 64 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 49 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Konarzyny?
W gminie Konarzyny w dziennikach urzędowych ogłoszono 4 akty planistyczne, ostatni 2026-07-21.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.