Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Ciasna

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 168 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 177 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat lubliniecki stan na

Sprawdź działkę — gmina Ciasna

Granice: Gmina Ciasna
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Ciasna. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat lubliniecki 78 zł/m²
woj. śląskie 179 zł/m²
Polska 143 zł/m²
36 zł/m² 631 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat lubliniecki — mediana 78 zł/m²; woj. śląskie — mediana 179 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 36 do 631 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Ciasna planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 25.
Plany miejscowe
25 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
4,6 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat lubliniecki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Ciasna mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubliniecki) to 78 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 59 a 132 zł/m² (106 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
78 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat lubliniecki)
Typowy przedział cen od, powiat
59 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubliniecki)
Typowy przedział cen do, powiat
132 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubliniecki)
Transakcje, powiat
106 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat lubliniecki)

Energia budynków

W gminie Ciasna mediana EP ze świadectw energetycznych to 168 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 177 świadectw).
Mediana EP
168 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
177 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Ciasna na przyłączenie do sieci czeka 134 MW nowych źródeł — to 59. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
133,8 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
58,4 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
75,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Ciasna w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 59 spraw budowlanych, w tym 39 spraw o dom jednorodzinny — o 95,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
39 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
59 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
59 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Ciasna dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 26 projektów, w tym 14 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
26 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Ciasna
Inwestycje
14 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
10 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
23,7 mln zł z 11 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Ciasna

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 24 projekty, w tym 9 w całości w gminie Ciasna: 22,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Ciasna: 1,0 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Ciasna ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +2,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 53 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
53,3 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
2,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,4 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
90 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Ciasna ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,2% powierzchni gminy, a 33,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Ciasna W gminie Ciasna ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,2% powierzchni gminy, a 33,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
7,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
33,8 % 47 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
139 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Ciasna uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 55,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 56 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
55,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,1%
Zdających
56 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
60,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
50,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
65,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 60,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Ciasna Język polski: wynik 60,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 50,3% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Ciasna Matematyka: wynik 50,3% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 65,7% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Ciasna Język angielski: wynik 65,7% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Ciasna podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 928 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (854 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,9 mln zł przy dochodach 70,4 mln zł.
Podatek od nieruchomości
928 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 854 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
24,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21,0%
Podatek od środków transportowych
38 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 42 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
70,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
66,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
3,9 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
5,2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Ciasna najlepsza pozycja to 508. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (2,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
508 z 2 451 gmin w kraju · 60. z 164 gmin w województwie · 2. z 8 gmin w powiecie — 2,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 104 z 2 479 gmin w kraju · 91. z 167 gmin w województwie · 6. z 8 gmin w powiecie — 2,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 552 z 2 301 gmin w kraju · 131. z 137 gmin w województwie · 6. z 6 gmin w powiecie — 4,6 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Ciasna w dziennikach urzędowych ogłoszono 24 akty planistyczne, ostatni 2025-02-11.
Akty planistyczne
24 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Ciasna ma plan ogólny?
W gminie Ciasna planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 25.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Ciasna?
W gminie Ciasna mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubliniecki) to 78 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 59 a 132 zł/m² (106 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Ciasna?
W gminie Ciasna w roku 2025 oddano do użytku 2,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Ciasna?
W gminie Ciasna w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 59 spraw budowlanych, w tym 39 spraw o dom jednorodzinny — o 95,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Ciasna?
W gminie Ciasna mediana EP ze świadectw energetycznych to 168 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 177 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Ciasna?
W gminie Ciasna na przyłączenie do sieci czeka 134 MW nowych źródeł — to 59. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Ciasna?
W gminie Ciasna w dziennikach urzędowych ogłoszono 24 akty planistyczne, ostatni 2025-02-11.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.