Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Lyski

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 223 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat rybnicki stan na

Sprawdź działkę — gmina Lyski

Granice: Gmina Lyski
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Lyski. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat rybnicki (5 lat) 68 zł/m²
woj. śląskie 179 zł/m²
Polska 143 zł/m²
10 zł/m² 631 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat rybnicki (5 lat) — mediana 68 zł/m²; woj. śląskie — mediana 179 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 10 do 631 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Lyski planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 15.
Plany miejscowe
15 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100,3 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat rybnicki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Lyski mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat rybnicki) to 68 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 25 a 99 zł/m² (223 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
68 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat rybnicki)
Typowy przedział cen od, powiat
25 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat rybnicki)
Typowy przedział cen do, powiat
99 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat rybnicki)
Transakcje, powiat
223 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat rybnicki)

Energia budynków

W gminie Lyski mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 223 świadectw).
Mediana EP
89 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
223 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Lyski na przyłączenie do sieci czeka 19,5 MW nowych źródeł — to 99. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
19,5 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
19,5 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Lyski w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 47 spraw budowlanych, w tym 36 spraw o dom jednorodzinny — o 7,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
36 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
47 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
47 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Lyski dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 26 projektów, w tym 14 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
26 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Lyski
Inwestycje
14 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
11 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
3,3 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Lyski

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 24 projekty, w tym 3 w całości w gminie Lyski: 3,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Lyski: 117 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Lyski ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +3,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 169 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
169,3 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
3,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,6 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
97 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Lyski zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 16,1% powierzchni gminy, a 23,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Lyski W gminie Lyski zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 16,1% powierzchni gminy, a 23,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
16,1 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
23,2 % 13 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
56 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Lyski uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,3 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 91 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
57,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,7%
Zdających
91 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
60,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
54,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
71,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły z 5 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 60,5% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Lyski Język polski: wynik 60,5% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 54,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Lyski Matematyka: wynik 54,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 71,1% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Lyski Język angielski: wynik 71,1% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Lyski podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 695 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 1,2 mln zł przy dochodach 74,9 mln zł.
Podatek od nieruchomości
695 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 695 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
22,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 20,8%
Podatek od środków transportowych
23 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 23 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
74,9 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
76 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-1,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
4,1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Lyski najlepsza pozycja to 422. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (3,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
422 z 2 451 gmin w kraju · 52. z 164 gmin w województwie · 3. z 5 gmin w powiecie — 3,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 016 z 2 479 gmin w kraju · 87. z 167 gmin w województwie · 4. z 5 gmin w powiecie — 2,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Prawo miejscowe

W gminie Lyski w dziennikach urzędowych ogłoszono 19 aktów planistycznych, ostatni 2026-02-11.
Akty planistyczne
19 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Lyski ma plan ogólny?
W gminie Lyski planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 15.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Lyski?
W gminie Lyski mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat rybnicki) to 68 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 25 a 99 zł/m² (223 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Lyski?
W gminie Lyski w roku 2025 oddano do użytku 2,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Lyski?
W gminie Lyski w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 47 spraw budowlanych, w tym 36 spraw o dom jednorodzinny — o 7,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Lyski?
W gminie Lyski mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 223 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Lyski?
W gminie Lyski na przyłączenie do sieci czeka 19,5 MW nowych źródeł — to 99. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Lyski?
W gminie Lyski w dziennikach urzędowych ogłoszono 19 aktów planistycznych, ostatni 2026-02-11.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.