Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Radlin

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 24. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat wodzisławski stan na

Sprawdź działkę — miasto Radlin

Granice: Miasto Radlin
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Radlin. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat wodzisławski 95 zł/m²
woj. śląskie 179 zł/m²
Polska 143 zł/m²
36 zł/m² 631 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat wodzisławski — mediana 95 zł/m²; woj. śląskie — mediana 179 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 36 do 631 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-07-02)

Uchwała nr S.0007.030.2026 Rady Miejskiej w Radlinie z dnia 23 czerwca 2026 r. w sprawie planu ogólnego miasta Radlin

W mieście Radlin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 24.
Plany miejscowe
24 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat wodzisławski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W mieście Radlin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wodzisławski) to 95 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 64 a 125 zł/m² (155 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
95 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat wodzisławski)
Typowy przedział cen od, powiat
64 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wodzisławski)
Typowy przedział cen do, powiat
125 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wodzisławski)
Transakcje, powiat
155 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat wodzisławski)

Energia budynków

W mieście Radlin mediana EP ze świadectw energetycznych to 145 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 554 świadectw).
Mediana EP
145 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
554 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W mieście Radlin na przyłączenie do sieci czeka 75,7 MW nowych źródeł — to 80. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
75,7 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
4 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
71,7 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W mieście Radlin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 78 spraw budowlanych, w tym 53 sprawy o dom jednorodzinny — o 22,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
53 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
78 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
61 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Radlin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 23 projekty, w tym 12 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
23 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Radlin
Inwestycje
12 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
11 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
5,4 mln zł z 5 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Radlin

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 23 projekty, w tym 5 w całości w mieście Radlin: 5,4 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Radlin ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 1 323 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
1 323,3 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-2,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
83 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Radlin zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 27,3% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Radlin W mieście Radlin zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 27,3% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
27,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
0 % 0 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
11 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Radlin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 185 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,5%
Zdających
185 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62,1 % wynik średni, zdających
Matematyka
50,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
73,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 62,1% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Radlin Język polski: wynik 62,1% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 50,7% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Radlin Matematyka: wynik 50,7% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 73,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Radlin Język angielski: wynik 73,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Radlin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 290 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (880 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 6,0 mln zł przy dochodach 132,8 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 290 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 880 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
33,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21,8%
Podatek od środków transportowych
27 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
132,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
138,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-6 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
-4,9 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Radlin najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 487 z 2 451 gmin w kraju · 135. z 164 gmin w województwie · 6. z 9 gmin w powiecie — −2,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 322 z 2 479 gmin w kraju · 111. z 167 gmin w województwie · 7. z 9 gmin w powiecie — 2,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 137 gmin w województwie · 1. z 9 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Radlin w dziennikach urzędowych ogłoszono 40 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-02.
Akty planistyczne
40 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy miasto Radlin ma plan ogólny?
W mieście Radlin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 24.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Radlin?
W mieście Radlin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wodzisławski) to 95 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 64 a 125 zł/m² (155 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Radlin?
W mieście Radlin w roku 2025 oddano do użytku 2,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Radlin?
W mieście Radlin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 78 spraw budowlanych, w tym 53 sprawy o dom jednorodzinny — o 22,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Radlin?
W mieście Radlin mediana EP ze świadectw energetycznych to 145 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 554 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w mieście Radlin?
W mieście Radlin na przyłączenie do sieci czeka 75,7 MW nowych źródeł — to 80. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Radlin?
W mieście Radlin w dziennikach urzędowych ogłoszono 40 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-02.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.