Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Radków

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 68 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 69 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat włoszczowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Radków

Granice: Gmina Radków
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Radków. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. świętokrzyskie 95 zł/m²
Polska 143 zł/m²
24 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. świętokrzyskie — mediana 95 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 24 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Radków planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
67,3 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Radków mediana EP ze świadectw energetycznych to 68 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 69 świadectw).
Mediana EP
68 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
69 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Radków na przyłączenie do sieci czeka 5,3 MW nowych źródeł — to 102. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
5,3 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
5,3 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Radków w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 20 spraw budowlanych, w tym 16 spraw o dom jednorodzinny — o 166,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
16 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
20 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
20 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Radków dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 5 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
9 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Radków
Inwestycje
5 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
2 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
9,1 mln zł z 5 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Radków

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego — 7 projektów, w tym 3 w całości w gminie Radków: 7,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Radków: 1,3 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Radków ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 25 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
25,4 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
0,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
80 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Radków ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,0% powierzchni gminy, a 33,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Radków W gminie Radków ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,0% powierzchni gminy, a 33,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
11 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
33 % 30 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
91 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Radków uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 66,8 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 25 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
66,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,0%
Zdających
25 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
77,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
56,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
83,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 77,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Radków Język polski: wynik 77,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Matematyka — 56,4% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Radków Matematyka: wynik 56,4% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Język angielski — 83,9% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Radków Język angielski: wynik 83,9% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Radków podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 343 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (422 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,3 mln zł przy dochodach 29,4 mln zł.
Podatek od nieruchomości
343 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 422 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
10,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,4%
Podatek od środków transportowych
32 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 36 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
29,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
28,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
1,3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Radków najlepsza pozycja to 628. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (67,3 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
692 z 2 451 gmin w kraju · 16. z 99 gmin w województwie · 2. z 6 gmin w powiecie — 0,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 190 z 2 479 gmin w kraju · 42. z 102 gmin w województwie · 4. z 6 gmin w powiecie — 2,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
628 z 2 301 gmin w kraju · 20. z 90 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 67,3 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Radków w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2025-03-31.
Akty planistyczne
13 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Radków ma plan ogólny?
W gminie Radków planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Radków?
W gminie Radków nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Radków?
W gminie Radków w roku 2025 oddano do użytku 2,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Radków?
W gminie Radków w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 20 spraw budowlanych, w tym 16 spraw o dom jednorodzinny — o 166,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Radków?
W gminie Radków mediana EP ze świadectw energetycznych to 68 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 69 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Radków?
W gminie Radków na przyłączenie do sieci czeka 5,3 MW nowych źródeł — to 102. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Radków?
W gminie Radków w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2025-03-31.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.