Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Orneta

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 139 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 346 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego powiatu: Powiat lidzbarski stan na

Sprawdź działkę — gmina Orneta

Granice: Gmina Orneta
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Orneta. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. warmińsko-mazurskie 106 zł/m²
Polska 143 zł/m²
28 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. warmińsko-mazurskie — mediana 106 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 28 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-09-09)

Uchwała nr BRM.0007.41.2026 Rady Miejskiej w Ornecie z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Orneta

W gminie Orneta plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 31.
Plany miejscowe
31 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
40,3 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Orneta mediana EP ze świadectw energetycznych to 139 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 346 świadectw).
Mediana EP
139 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
346 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Orneta w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 34 sprawy budowlane, w tym 15 spraw o dom jednorodzinny — o 7,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
15 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
34 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
29 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Orneta dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 33 projekty, w tym 19 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
33 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Orneta
Inwestycje
19 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
14 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
13,9 mln zł z 10 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Orneta

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur — 31 projektów, w tym 9 w całości w gminie Orneta: 13,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Orneta: 600 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Orneta ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 44 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
43,7 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-0,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
0,7 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
130 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Orneta ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 1,2% powierzchni gminy, a 47,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Orneta W gminie Orneta ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 1,2% powierzchni gminy, a 47,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
1,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
47,5 % 116 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
244 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Orneta uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,0 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 82 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
54 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 49,7%
Zdających
82 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
57,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
50,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
68,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 57,2% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Orneta Język polski: wynik 57,2% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 50,9% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Orneta Matematyka: wynik 50,9% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Orneta Język angielski: wynik 68,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Orneta podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 573 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,6 mln zł przy dochodach 91,3 mln zł.
Podatek od nieruchomości
573 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 573 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
22,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21,3%
Podatek od środków transportowych
28 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 28 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
91,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
87,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
3,6 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
1,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Orneta najlepsza pozycja to 793. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (40,3 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
921 z 2 451 gmin w kraju · 21. z 116 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — −0,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 247 z 2 479 gmin w kraju · 87. z 116 gmin w województwie · 4. z 5 gmin w powiecie — 0,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
793 z 2 301 gmin w kraju · 24. z 113 gmin w województwie · 3. z 5 gmin w powiecie — 40,3 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Orneta w dziennikach urzędowych ogłoszono 24 akty planistyczne, ostatni 2026-09-09.
Akty planistyczne
24 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Orneta ma plan ogólny?
W gminie Orneta plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 31.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Orneta?
W gminie Orneta nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Orneta?
W gminie Orneta w roku 2025 oddano do użytku 0,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Orneta?
W gminie Orneta w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 34 sprawy budowlane, w tym 15 spraw o dom jednorodzinny — o 7,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Orneta?
W gminie Orneta mediana EP ze świadectw energetycznych to 139 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 346 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Orneta?
W gminie Orneta w dziennikach urzędowych ogłoszono 24 akty planistyczne, ostatni 2026-09-09.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.