Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Lubasz

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 61 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 216 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat czarnkowsko-trzcianecki stan na

Sprawdź działkę — gmina Lubasz

Granice: Gmina Lubasz
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Lubasz. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat czarnkowsko-trzcianecki 92 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
25 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat czarnkowsko-trzcianecki — mediana 92 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 25 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Lubasz planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 88.
Plany miejscowe
88 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
12,1 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat czarnkowsko-trzcianecki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Lubasz mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat czarnkowsko-trzcianecki) to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 57 a 121 zł/m² (62 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
92 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat czarnkowsko-trzcianecki)
Typowy przedział cen od, powiat
57 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat czarnkowsko-trzcianecki)
Typowy przedział cen do, powiat
121 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat czarnkowsko-trzcianecki)
Transakcje, powiat
62 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat czarnkowsko-trzcianecki)

Energia budynków

W gminie Lubasz mediana EP ze świadectw energetycznych to 61 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 216 świadectw).
Mediana EP
61 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
216 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Lubasz w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 48 spraw budowlanych, w tym 24 sprawy o dom jednorodzinny — o 29,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
24 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
48 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
48 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Lubasz dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 27 projektów, w tym 3 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
27 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Lubasz
Inwestycje
3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
24 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
2,3 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Lubasz

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 26 projektów, w tym 4 w całości w gminie Lubasz: 2,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Lubasz ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 45 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
44,5 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-1,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,3 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
105 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Lubasz ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,3% powierzchni gminy, a 44,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Lubasz W gminie Lubasz ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,3% powierzchni gminy, a 44,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
5,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
44,1 % 75 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
170 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Lubasz uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,3 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 93 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 52,4%
Zdających
93 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
57,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
54,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
63,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 57,7% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Lubasz Język polski: wynik 57,7% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 54,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Lubasz Matematyka: wynik 54,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 63,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Lubasz Język angielski: wynik 63,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Lubasz podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 514 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (666 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 219 tys. zł przy dochodach 63,8 mln zł.
Podatek od nieruchomości
514 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 666 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
18,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25,0%
Podatek od środków transportowych
35 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
63,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
63,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
219 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
1,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Lubasz najlepsza pozycja to 1122. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−1,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 122 z 2 451 gmin w kraju · 116. z 224 gmin w województwie · 4. z 8 gmin w powiecie — −1,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 168 z 2 479 gmin w kraju · 119. z 226 gmin w województwie · 2. z 8 gmin w powiecie — 2,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 208 z 2 301 gmin w kraju · 91. z 220 gmin w województwie · 3. z 7 gmin w powiecie — 12,1 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Lubasz w dziennikach urzędowych ogłoszono 49 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-05.
Akty planistyczne
49 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Lubasz ma plan ogólny?
W gminie Lubasz planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 88.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Lubasz?
W gminie Lubasz mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat czarnkowsko-trzcianecki) to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 57 a 121 zł/m² (62 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Lubasz?
W gminie Lubasz w roku 2025 oddano do użytku 2,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Lubasz?
W gminie Lubasz w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 48 spraw budowlanych, w tym 24 sprawy o dom jednorodzinny — o 29,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Lubasz?
W gminie Lubasz mediana EP ze świadectw energetycznych to 61 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 216 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Lubasz?
W gminie Lubasz w dziennikach urzędowych ogłoszono 49 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-05.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.