Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Sieroszewice

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 7. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat ostrowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Sieroszewice

Granice: Gmina Sieroszewice
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Sieroszewice. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat ostrowski 119 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat ostrowski — mediana 119 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-06-09)

Uchwała nr XXIV/181/2026 Rady Gminy Sieroszewice z dnia 19 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Sieroszewice

W gminie Sieroszewice plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 7.
Plany miejscowe
7 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
0,8 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat ostrowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Sieroszewice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat ostrowski) to 119 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 85 a 222 zł/m² (102 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
119 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat ostrowski)
Typowy przedział cen od, powiat
85 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat ostrowski)
Typowy przedział cen do, powiat
222 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat ostrowski)
Transakcje, powiat
102 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat ostrowski)

Energia budynków

W gminie Sieroszewice mediana EP ze świadectw energetycznych to 102 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 188 świadectw).
Mediana EP
102 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
188 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Sieroszewice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 27 spraw budowlanych, w tym 13 spraw o dom jednorodzinny — o 62,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
13 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
27 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
27 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Sieroszewice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 33 projekty, w tym 6 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
33 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Sieroszewice
Inwestycje
6 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
27 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
755 tys. zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Sieroszewice

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 32 projekty, w tym 3 w całości w gminie Sieroszewice: 755 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Sieroszewice ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 56 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
56,4 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
0,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,9 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
111 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Sieroszewice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,2% powierzchni gminy, a 35,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Sieroszewice W gminie Sieroszewice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,2% powierzchni gminy, a 35,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
8,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
35,2 % 56 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
159 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Sieroszewice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 51,6 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 63 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
51,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,0%
Zdających
63 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
58,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
44,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
63,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
6 szkół z 7 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 58,5% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Sieroszewice Język polski: wynik 58,5% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 44,6% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Sieroszewice Matematyka: wynik 44,6% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 63,7% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Sieroszewice Język angielski: wynik 63,7% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Sieroszewice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 425 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (732 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 1,5 mln zł przy dochodach 78,2 mln zł.
Podatek od nieruchomości
425 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 732 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
20,1 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 23,4%
Podatek od środków transportowych
40 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 30 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
78,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
79,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-1,5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
2,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Sieroszewice najlepsza pozycja to 498. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
697 z 2 451 gmin w kraju · 69. z 224 gmin w województwie · 3. z 8 gmin w powiecie — 0,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
498 z 2 479 gmin w kraju · 50. z 226 gmin w województwie · 2. z 8 gmin w powiecie — 3,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 951 z 2 301 gmin w kraju · 192. z 220 gmin w województwie · 7. z 8 gmin w powiecie — 0,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Sieroszewice w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2026-06-09.
Akty planistyczne
3 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Sieroszewice ma plan ogólny?
W gminie Sieroszewice plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 7.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Sieroszewice?
W gminie Sieroszewice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat ostrowski) to 119 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 85 a 222 zł/m² (102 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Sieroszewice?
W gminie Sieroszewice w roku 2025 oddano do użytku 3,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Sieroszewice?
W gminie Sieroszewice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 27 spraw budowlanych, w tym 13 spraw o dom jednorodzinny — o 62,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Sieroszewice?
W gminie Sieroszewice mediana EP ze świadectw energetycznych to 102 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 188 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Sieroszewice?
W gminie Sieroszewice w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2026-06-09.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.