Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Tarnówka

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 77 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 71 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat złotowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Tarnówka

Granice: Gmina Tarnówka
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Tarnówka. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat złotowski 60 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
14 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat złotowski — mediana 60 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 14 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Tarnówka planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 15.
Plany miejscowe
15 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
7,2 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat złotowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Tarnówka mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat złotowski) to 60 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 32 a 74 zł/m² (20 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
60 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat złotowski)
Typowy przedział cen od, powiat
32 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat złotowski)
Typowy przedział cen do, powiat
74 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat złotowski)
Transakcje, powiat
20 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat złotowski)

Energia budynków

W gminie Tarnówka mediana EP ze świadectw energetycznych to 77 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 71 świadectw).
Mediana EP
77 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
71 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Tarnówka w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 22 sprawy budowlane, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — o 71,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
12 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
22 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
22 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Tarnówka dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 20 projektów, w tym 2 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
20 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Tarnówka
Inwestycje
2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
15 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
3 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
519 tys. zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Tarnówka

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 16 projektów, w tym 1 w całości w gminie Tarnówka: 272 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 3 projekty, w tym 2 w całości w gminie Tarnówka: 248 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Tarnówka ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +2,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 22 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
22,4 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
2,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
87 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Tarnówka ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 4,5% powierzchni gminy, a 57,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Tarnówka W gminie Tarnówka ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 4,5% powierzchni gminy, a 57,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
4,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
57,9 % 77 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
133 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Tarnówka uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 50,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 19 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
50,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 48,1%
Zdających
19 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
55,4 % wynik średni, zdających
Matematyka
45,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
65,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 55,4% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Tarnówka Język polski: wynik 55,4% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Matematyka — 45,3% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Tarnówka Matematyka: wynik 45,3% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Język angielski — 65,4% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Tarnówka Język angielski: wynik 65,4% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Tarnówka podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 628 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (682 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 445 tys. zł przy dochodach 33,2 mln zł.
Podatek od nieruchomości
628 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 682 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
22,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25,8%
Podatek od środków transportowych
14 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
33,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
32,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
445 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
1,1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Tarnówka najlepsza pozycja to 507. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (2,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
507 z 2 451 gmin w kraju · 52. z 224 gmin w województwie · 2. z 8 gmin w powiecie — 2,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 334 z 2 479 gmin w kraju · 140. z 226 gmin w województwie · 5. z 8 gmin w powiecie — 2,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 397 z 2 301 gmin w kraju · 120. z 220 gmin w województwie · 4. z 8 gmin w powiecie — 7,2 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Tarnówka w dziennikach urzędowych ogłoszono 5 aktów planistycznych, ostatni 2019-11-18.
Akty planistyczne
5 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Tarnówka ma plan ogólny?
W gminie Tarnówka planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 15.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Tarnówka?
W gminie Tarnówka mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat złotowski) to 60 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 32 a 74 zł/m² (20 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Tarnówka?
W gminie Tarnówka w roku 2025 oddano do użytku 2,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Tarnówka?
W gminie Tarnówka w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 22 sprawy budowlane, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — o 71,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Tarnówka?
W gminie Tarnówka mediana EP ze świadectw energetycznych to 77 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 71 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Tarnówka?
W gminie Tarnówka w dziennikach urzędowych ogłoszono 5 aktów planistycznych, ostatni 2019-11-18.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.