Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Gąsawa

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat żniński stan na

Sprawdź działkę — gmina Gąsawa

Granice: Gmina Gąsawa
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Gąsawa. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat żniński (3 lata) 63 zł/m²
woj. kujawsko-pomorskie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
38 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat żniński (3 lata) — mediana 63 zł/m²; woj. kujawsko-pomorskie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 38 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-06-18)

Uchwała nr XXVIII/178/2026 RADY MIEJSKIEJ W GĄSAWIE z dnia 15 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia Planu Ogólnego Gminy Gąsawa.

W gminie Gąsawa plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.
Plany miejscowe
2 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
1,2 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat żniński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Gąsawa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat żniński) to 63 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 49 a 87 zł/m² (30 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
63 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat żniński)
Typowy przedział cen od, powiat
49 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat żniński)
Typowy przedział cen do, powiat
87 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat żniński)
Transakcje, powiat
30 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat żniński)

Energia budynków

W gminie Gąsawa mediana EP ze świadectw energetycznych to 116 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 161 świadectw).
Mediana EP
116 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
161 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Projekty unijne

W gminie Gąsawa dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 19 projektów, w tym 10 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
19 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Gąsawa
Inwestycje
10 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
4 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
72,9 mln zł z 14 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Gąsawa

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza — 14 projektów, w tym 9 w całości w gminie Gąsawa: 71,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 4 projekty, w tym 4 w całości w gminie Gąsawa: 128 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Gąsawa: 1,3 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Gąsawa ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −7,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 35 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
35,2 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
4,3 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
108 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Gąsawa ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,6% powierzchni gminy, a 29,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Gąsawa W gminie Gąsawa ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,6% powierzchni gminy, a 29,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
6,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
29,4 % 40 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
136 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Gąsawa uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 47,2 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 53 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
47,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 50,4%
Zdających
53 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
53,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
40,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
53,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 53,9% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Gąsawa Język polski: wynik 53,9% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 40,4% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Gąsawa Matematyka: wynik 40,4% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 53,3% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Gąsawa Język angielski: wynik 53,3% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Gąsawa podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 658 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (559 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 874 tys. zł przy dochodach 47,7 mln zł.
Podatek od nieruchomości
658 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 559 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
20,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 20,4%
Podatek od środków transportowych
40 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 44 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
47,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
48,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-874 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
-962 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Gąsawa najlepsza pozycja to 401. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (4,3 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 208 z 2 451 gmin w kraju · 126. z 141 gmin w województwie · 6. z 6 gmin w powiecie — −7,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
401 z 2 479 gmin w kraju · 21. z 144 gmin w województwie · 2. z 6 gmin w powiecie — 4,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 882 z 2 301 gmin w kraju · 107. z 144 gmin w województwie · 5. z 6 gmin w powiecie — 1,2 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Gąsawa w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-18.
Akty planistyczne
13 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Gąsawa ma plan ogólny?
W gminie Gąsawa plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Gąsawa?
W gminie Gąsawa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat żniński) to 63 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 49 a 87 zł/m² (30 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Gąsawa?
W gminie Gąsawa w roku 2025 oddano do użytku 4,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Gąsawa?
W gminie Gąsawa nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów zaczęto tu budować — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Gąsawa?
W gminie Gąsawa mediana EP ze świadectw energetycznych to 116 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 161 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Gąsawa?
W gminie Gąsawa w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-18.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.