Powiat żniński
Mediana ceny gruntu budowlanego to 63 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 49 a 87 zł/m² (30 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata). Stan na 2026-10-16.
Liczby całego województwa: Woj. kujawsko-pomorskie stan na
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Janowiec Wielkopolski (2026-08-31)
W powiecie żnińskim plan ogólny ma 4 gminy z 6 — to 67%, a planów miejscowych widzę 231.- Gminy z planem ogólnym
- 4 z 6 gmin w obszarze
- Plany miejscowe
- 231 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Ceny gruntu budowlanego
W powiecie żnińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 63 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 49 a 87 zł/m² (30 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).- Mediana ceny gruntu budowlanego
- 63 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata
- Typowy przedział cen od
- 49 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
- Typowy przedział cen do
- 87 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
- Transakcje
- 30 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata
Energia budynków
W powiecie żnińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 131 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 800 świadectw).- Mediana EP
- 131 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 2 800 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem
- 6 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię
Budowy
W powiecie żnińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 483 sprawy budowlane, w tym 352 sprawy o dom jednorodzinny — o 37,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 352 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 483 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 480 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W powiecie żnińskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 85 projektów, w tym 51 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 85 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie żnińskim
- Inwestycje
- 51 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 29 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 5 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 196,7 mln zł z 66 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie żnińskim
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza — 70 projektów, w tym 54 w całości w powiecie żnińskim: 168,7 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 6 projektów, w tym 6 w całości w powiecie żnińskim: 27,3 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 5 projektów, w tym 5 w całości w powiecie żnińskim: 178 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 1 w całości w powiecie żnińskim: 574 tys. zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W powiecie żnińskim bezrobocie to 10,4% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 754 zł (2025) — według GUS.- Bezrobocie w powiecie
- 10,4 % dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
- 7 754 zł dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie
- 4 548 zł/m² dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
- 7 010 mieszkań dane GUS za rok 2021
Wyniki egzaminów
W powiecie żnińskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 50,2 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 668 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 50,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających
- 668 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 57,7 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 42,7 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 61,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Miejsce w rankingach
W powiecie żnińskim najlepsza pozycja to 155. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (33,4 %, 2021 r.).- Gdzie grzeje się paliwami stałymi
- 155 z 380 powiatów w kraju · 14. z 23 powiatów w województwie — 33,4 % w 2021 r.
Prawo miejscowe
W powiecie żnińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 150 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-17.- Akty planistyczne
- 150 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX/254/2026 Rady Miejskiej w Żninie z dnia 11 września 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w miejscowościach Wawrzynki i Januszkowo
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXII/162/26 Rady Miejskiej w Janowcu Wielkopolskim z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Janowiec Wielkopolski
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXVII/215/2026 Rady Miejskiej w Barcinie z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego miasta i gminy Barcin
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVII/219/2026 Rady Miejskiej w Barcinie z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentów obrębów ewidencyjnych Sadłogoszcz i Zalesie Barcińskie, w gminie Barcin.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVII/218/2026 Rady Miejskiej w Barcinie z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nieruchomości oznaczonej według ewidencji gruntów nr 130/6 i 133/4, obręb ewidencyjny Sadłogoszcz, gmina Barcin.
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXVIII/178/2026 RADY MIEJSKIEJ W GĄSAWIE z dnia 15 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia Planu Ogólnego Gminy Gąsawa.
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XVIII/218/2026 Rady Miejskiej w Żninie z dnia 22 maja 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Żnin
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIV/191/2026 Rady Miejskiej w Barcinie z dnia 23 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nieruchomości znajdujących się w obrębie ewidencyjnym Zalesie Barcińskie oraz Bielawy, gmina Barcin.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XVI/185/2026 Rady Miejskiej w Żninie z dnia 27 lutego 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowości Podgórzyn
- · plan miejscowy · Uchwała nr XVI/186/2026 Rady Miejskiej w Żninie z dnia 27 lutego 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Jadownikach Rycerskich
Najczęstsze pytania
- Ile gmin w powiecie żnińskim ma plan ogólny?
- W powiecie żnińskim plan ogólny ma 4 gminy z 6 — to 67%, a planów miejscowych widzę 231.
- Ile kosztuje działka budowlana w powiecie żnińskim?
- W powiecie żnińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 63 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 49 a 87 zł/m² (30 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
- Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie żnińskim?
- W powiecie żnińskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile domów zaczęto budować w powiecie żnińskim?
- W powiecie żnińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 483 sprawy budowlane, w tym 352 sprawy o dom jednorodzinny — o 37,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie żnińskim?
- W powiecie żnińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 131 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 800 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie żnińskim?
- W powiecie żnińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 150 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-17.
Pozostałe obszary w regionie
Gminy w powiecie
- Barcin — gmina miejsko-wiejska
- Gąsawa — gmina miejsko-wiejska
- Janowiec Wielkopolski — gmina miejsko-wiejska
- Rogowo — gmina wiejska
- Łabiszyn — gmina miejsko-wiejska
- Żnin — gmina miejsko-wiejska
Pozostałe powiaty w województwie
- Bydgoszcz
- Grudziądz
- Toruń
- Włocławek
- Powiat aleksandrowski
- Powiat brodnicki
- Powiat bydgoski
- Powiat chełmiński
- Powiat golubsko-dobrzyński
- Powiat grudziądzki
- Powiat inowrocławski
- Powiat lipnowski
- Powiat mogileński
- Powiat nakielski
- Powiat radziejowski
- Powiat rypiński
- Powiat sępoleński
- Powiat toruński
- Powiat tucholski
- Powiat wąbrzeski
- Powiat włocławski
- Powiat świecki
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.