Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat wąbrzeski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 50 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 31 a 79 zł/m² (63 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. kujawsko-pomorskie stan na

Sprawdź działkę — powiat wąbrzeski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat wąbrzeski (5 lat) 50 zł/m²
woj. kujawsko-pomorskie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
10 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat wąbrzeski (5 lat) — mediana 50 zł/m²; woj. kujawsko-pomorskie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 10 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Ryńsk (2026-08-20)

Uchwała nr XXVI/199/2026 Rady Gminy Ryńska z dnia 18 sierpnia 2026 r. w sprawie Planu ogólnego Gminy Ryńsk

W powiecie wąbrzeskim plan ogólny ma 4 gminy z 5 — to 80%, a planów miejscowych widzę 134.
Gminy z planem ogólnym
4 z 5 gmin w obszarze
Plany miejscowe
134 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie wąbrzeskim mediana ceny gruntu budowlanego to 50 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 31 a 79 zł/m² (63 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego
50 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat
Typowy przedział cen od
31 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
79 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
63 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat

Energia budynków

W powiecie wąbrzeskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 142 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 001 świadectw).
Mediana EP
142 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 001 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
4 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie wąbrzeskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 169 spraw budowlanych, w tym 77 spraw o dom jednorodzinny — o 6,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
77 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
169 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
152 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie wąbrzeskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 54 projekty, w tym 26 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
54 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie wąbrzeskim
Inwestycje
26 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
28 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
63,8 mln zł z 38 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie wąbrzeskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza — 51 projektów, w tym 37 w całości w powiecie wąbrzeskim: 60,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie wąbrzeskim: 2,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie wąbrzeskim bezrobocie to 11,1% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 058 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
11,1 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 058 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
4 130 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
3 467 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie wąbrzeskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 51,6 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 285 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
51,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
285 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
56,1 % wynik średni, zdających
Matematyka
47,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
59,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 56,1% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat wąbrzeski Język polski: wynik 56,1% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 47,1% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat wąbrzeski Matematyka: wynik 47,1% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 59,1% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat wąbrzeski Język angielski: wynik 59,1% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie wąbrzeskim najlepsza pozycja to 113. miejsce z 193 powiatów w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (19,1 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
219 z 243 powiatów w kraju · 15. z 15 powiatów w województwie — −4,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
198 z 258 powiatów w kraju · 14. z 18 powiatów w województwie — 1,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
153 z 380 powiatów w kraju · 13. z 23 powiatów w województwie — 33,5 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
113 z 193 powiatów w kraju · 5. z 18 powiatów w województwie — 19,1 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie wąbrzeskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 114 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-20.
Akty planistyczne
114 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie wąbrzeskim ma plan ogólny?
W powiecie wąbrzeskim plan ogólny ma 4 gminy z 5 — to 80%, a planów miejscowych widzę 134.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie wąbrzeskim?
W powiecie wąbrzeskim mediana ceny gruntu budowlanego to 50 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 31 a 79 zł/m² (63 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie wąbrzeskim?
W powiecie wąbrzeskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie wąbrzeskim?
W powiecie wąbrzeskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 169 spraw budowlanych, w tym 77 spraw o dom jednorodzinny — o 6,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie wąbrzeskim?
W powiecie wąbrzeskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 142 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 001 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie wąbrzeskim?
W powiecie wąbrzeskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 114 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-20.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.