Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat tucholski

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 435 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego województwa: Woj. kujawsko-pomorskie stan na

Sprawdź działkę — powiat tucholski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. kujawsko-pomorskie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. kujawsko-pomorskie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Gostycyn (2026-09-02)

Uchwała nr XXIV/186/2026 Rady Gminy Gostycyn z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Gostycyn

W powiecie tucholskim plan ogólny ma 4 gminy z 6 — to 67%, a planów miejscowych widzę 200.
Gminy z planem ogólnym
4 z 6 gmin w obszarze
Plany miejscowe
200 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Energia budynków

W powiecie tucholskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 435 świadectw).
Mediana EP
85 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 435 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
6 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie tucholskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 385 spraw budowlanych, w tym 267 spraw o dom jednorodzinny — o 10,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
267 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
385 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
372 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie tucholskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 63 projekty, w tym 40 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
63 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie tucholskim
Inwestycje
40 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
19 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
4 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
74,3 mln zł z 43 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie tucholskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza — 55 projektów, w tym 38 w całości w powiecie tucholskim: 67,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 4 projekty, w tym 4 w całości w powiecie tucholskim: 6,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie tucholskim: 973 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie tucholskim bezrobocie to 11,2% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 490 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
11,2 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 490 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
4 141 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
6 529 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie tucholskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,2 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 465 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
53,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
465 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
57,4 % wynik średni, zdających
Matematyka
49 % wynik średni, zdających
Język angielski
64,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 57,4% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat tucholski Język polski: wynik 57,4% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 49,0% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat tucholski Matematyka: wynik 49,0% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 64,9% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat tucholski Język angielski: wynik 64,9% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie tucholskim najlepsza pozycja to 58. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (46,8 %, 2021 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
84 z 243 powiatów w kraju · 4. z 15 powiatów w województwie — −0,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
63 z 258 powiatów w kraju · 4. z 18 powiatów w województwie — 2,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
58 z 380 powiatów w kraju · 4. z 23 powiatów w województwie — 46,8 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
192 z 193 powiatów w kraju · 18. z 18 powiatów w województwie — 1,5 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie tucholskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 113 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-02.
Akty planistyczne
113 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie tucholskim ma plan ogólny?
W powiecie tucholskim plan ogólny ma 4 gminy z 6 — to 67%, a planów miejscowych widzę 200.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie tucholskim?
W powiecie tucholskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie tucholskim?
W powiecie tucholskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie tucholskim?
W powiecie tucholskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 385 spraw budowlanych, w tym 267 spraw o dom jednorodzinny — o 10,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie tucholskim?
W powiecie tucholskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 435 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie tucholskim?
W powiecie tucholskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 113 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-02.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.