Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Pabianice

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 145 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 018 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat pabianicki stan na

Sprawdź działkę — miasto Pabianice

Granice: Miasto Pabianice
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Pabianice. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat pabianicki 131 zł/m²
woj. łódzkie 116 zł/m²
Polska 143 zł/m²
19 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat pabianicki — mediana 131 zł/m²; woj. łódzkie — mediana 116 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 19 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W mieście Pabianice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat pabianicki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W mieście Pabianice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat pabianicki) to 131 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 100 a 174 zł/m² (116 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
131 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat pabianicki)
Typowy przedział cen od, powiat
100 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat pabianicki)
Typowy przedział cen do, powiat
174 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat pabianicki)
Transakcje, powiat
116 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat pabianicki)

Energia budynków

W mieście Pabianice mediana EP ze świadectw energetycznych to 145 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 018 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Mediana EP
145 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
4 018 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W mieście Pabianice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 188 spraw budowlanych, w tym 56 spraw o dom jednorodzinny — o 8,2% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
56 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
188 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
138 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Pabianice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 61 projektów, w tym 40 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
61 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Pabianice
Inwestycje
40 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
19 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
115,9 mln zł z 50 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Pabianice

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Łódzkiego — 51 projektów, w tym 46 w całości w mieście Pabianice: 105,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 1 w całości w mieście Pabianice: 3,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 3 projekty, w tym 2 w całości w mieście Pabianice: 5,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusz Azylu, Migracji i Integracji — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Pabianice: 572 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Pabianice ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 1 798 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
1 797,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-1,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
0,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
130 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Pabianice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,9% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Pabianice W mieście Pabianice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,9% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
12,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
0 % 0 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
31 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Pabianice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,9 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 501 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
57,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,0%
Zdających
501 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
61,1 % wynik średni, zdających
Matematyka
54,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
76,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
13 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 61,1% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Pabianice Język polski: wynik 61,1% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 54,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Pabianice Matematyka: wynik 54,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 76,1% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Pabianice Język angielski: wynik 76,1% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Pabianice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 911 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (978 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 26,5 mln zł przy dochodach 443,3 mln zł.
Podatek od nieruchomości
911 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 978 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
21,7 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,5%
Podatek od środków transportowych
20 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 48 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
443,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
416,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
26,5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
35,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Pabianice najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 219 z 2 451 gmin w kraju · 107. z 177 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — −1,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 313 z 2 479 gmin w kraju · 169. z 177 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — 0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 168 gmin w województwie · 1. z 7 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Pabianice w dziennikach urzędowych ogłoszono 35 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-18.
Akty planistyczne
35 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy miasto Pabianice ma plan ogólny?
W mieście Pabianice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Pabianice?
W mieście Pabianice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat pabianicki) to 131 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 100 a 174 zł/m² (116 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Pabianice?
W mieście Pabianice w roku 2025 oddano do użytku 0,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Pabianice?
W mieście Pabianice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 188 spraw budowlanych, w tym 56 spraw o dom jednorodzinny — o 8,2% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Pabianice?
W mieście Pabianice mediana EP ze świadectw energetycznych to 145 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 018 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Pabianice?
W mieście Pabianice w dziennikach urzędowych ogłoszono 35 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-18.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.