Gmina Jarczów
Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2. Stan na 2026-10-16.
Liczby całego powiatu: Powiat tomaszowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-04-30)
W gminie Jarczów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.- Plany miejscowe
- 2 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 100,8 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat tomaszowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Jarczów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tomaszowski) to 61 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 38 a 83 zł/m² (42 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 61 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat tomaszowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 38 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tomaszowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 83 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tomaszowski)
- Transakcje, powiat
- 42 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat tomaszowski)
Energia budynków
W gminie Jarczów mediana EP ze świadectw energetycznych to 147 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 42 świadectw).- Mediana EP
- 147 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 42 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Jarczów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 9 spraw budowlanych, w tym 5 spraw o dom jednorodzinny — o 54,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 5 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 9 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 8 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Jarczów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 7 projektów, w tym 2 inwestycje. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.- Projekty unijne 2021–2027
- 7 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Jarczów
- Inwestycje
- 2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 6 projektów
- Interreg NEXT Poland–Ukraine — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Jarczów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −6,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 29 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 28,8 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -6,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 0,6 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 75 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Jarczów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,4% powierzchni gminy, a 41,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 12,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 41 % 43 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 105 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Jarczów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 38,2 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 11 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 38,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 53,7%
- Zdających
- 11 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 48,7 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 27,6 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 45,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Jarczów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 544 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (466 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 3,3 mln zł przy dochodach 35,4 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 544 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 466 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 26,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 20,0%
- Podatek od środków transportowych
- 30 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 35,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 38,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -3,3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 1,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Jarczów najlepsza pozycja to 2130. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−6,1 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 130 z 2 451 gmin w kraju · 151. z 211 gmin w województwie · 4. z 13 gmin w powiecie — −6,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 2 254 z 2 479 gmin w kraju · 177. z 213 gmin w województwie · 7. z 13 gmin w powiecie — 0,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Prawo miejscowe
W gminie Jarczów w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2026-04-30.- Akty planistyczne
- 6 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XIX/131/26 Rady Gminy Jarczów z dnia 23 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Jarczów
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IF-II.4131.30.2023 Wojewody Lubelskiego z dnia 19 października 2023 r. stwierdzające nieważność uchwały Rady Gminy Jarczów z dnia 15 września 2023 r. Nr XL/314/23 w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Jarczów
- · plan miejscowy · Uchwała nr XL/313/23 Rady Gminy Jarczów z dnia 15 września 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Jarczów
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IF-II.4131.23.2023 Wojewody Lubelskiego z dnia 18 lipca 2023 r. w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Nr XXXVIII/303/23 Rady Gminy Jarczów z dnia 15 czerwca 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Jarczów w części
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXVIII/303/23 Rady Gminy Jarczów z dnia 15 czerwca 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Jarczów
- · plan miejscowy · Uchwała nr XI/52/11 Rady Gminy Jarczów z dnia 8 grudnia 2011 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Jarczów dla realizacji farm wiatrowych na terenie sołectwa: Nowy Przeorsk, Przewłoka, Nedeżów, Sowiniec, Gródek Kolonia, Wierszczyca, Gródek, Łubcze.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Jarczów ma plan ogólny?
- W gminie Jarczów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Jarczów?
- W gminie Jarczów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tomaszowski) to 61 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 38 a 83 zł/m² (42 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Jarczów?
- W gminie Jarczów w roku 2025 oddano do użytku 0,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Jarczów?
- W gminie Jarczów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 9 spraw budowlanych, w tym 5 spraw o dom jednorodzinny — o 54,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Jarczów?
- W gminie Jarczów mediana EP ze świadectw energetycznych to 147 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 42 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Jarczów?
- W gminie Jarczów w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2026-04-30.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Bełżec — gmina wiejska
- Krynice — gmina wiejska
- Lubycza Królewska — gmina miejsko-wiejska
- Rachanie — gmina wiejska
- Susiec — gmina wiejska
- Tarnawatka — gmina wiejska
- Telatyn — gmina wiejska
- Tomaszów Lubelski — gmina wiejska
- Tomaszów Lubelski — miasto
- Tyszowce — gmina miejsko-wiejska
- Ulhówek — gmina wiejska
- Łaszczów — gmina miejsko-wiejska
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.