Gmina Wymiarki
Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4. Stan na 2026-10-16.
Liczby całego powiatu: Powiat żagański stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-06-29)
W gminie Wymiarki plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.- Plany miejscowe
- 4 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 3,6 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat żagański) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Wymiarki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat żagański) to 109 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 65 a 172 zł/m² (37 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 109 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat żagański)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 65 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat żagański)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 172 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat żagański)
- Transakcje, powiat
- 37 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat żagański)
Energia budynków
W gminie Wymiarki mediana EP ze świadectw energetycznych to 170 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 61 świadectw).- Mediana EP
- 170 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 61 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Wymiarki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 14 spraw budowlanych, w tym 8 spraw o dom jednorodzinny — o 38,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 8 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 14 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 9 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Wymiarki dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 7 projektów.- Projekty unijne 2021–2027
- 7 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Wymiarki
- Inwestycje
- 0 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 7 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 411 tys. zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Wymiarki
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Lubuskiego — 7 projektów, w tym 1 w całości w gminie Wymiarki: 411 tys. zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Wymiarki ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −6,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 32 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 32,3 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -6,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 0 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 84 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Wymiarki ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 4,6% powierzchni gminy, a 61,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 4,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 61,5 % 40 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 65 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Wymiarki uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 39,5 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 20 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 39,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 49,6%
- Zdających
- 20 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 47,3 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 31,8 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 63,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Wymiarki podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 949 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (886 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,7 mln zł przy dochodach 20,1 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 949 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 886 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 31,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27,2%
- Podatek od środków transportowych
- 8 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 15 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 20,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 18,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 1,7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 694 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Wymiarki najlepsza pozycja to 1617. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (3,6 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 197 z 2 451 gmin w kraju · 76. z 79 gmin w województwie · 9. z 9 gmin w powiecie — −6,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 2 452 z 2 479 gmin w kraju · 80. z 82 gmin w województwie · 8. z 9 gmin w powiecie — 0,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 617 z 2 301 gmin w kraju · 50. z 81 gmin w województwie · 5. z 9 gmin w powiecie — 3,6 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Wymiarki w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-06-29.- Akty planistyczne
- 1 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Wymiarki ma plan ogólny?
- W gminie Wymiarki plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Wymiarki?
- W gminie Wymiarki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat żagański) to 109 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 65 a 172 zł/m² (37 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Wymiarki?
- W gminie Wymiarki w roku 2025 oddano do użytku 0,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Wymiarki?
- W gminie Wymiarki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 14 spraw budowlanych, w tym 8 spraw o dom jednorodzinny — o 38,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Wymiarki?
- W gminie Wymiarki mediana EP ze świadectw energetycznych to 170 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 61 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Wymiarki?
- W gminie Wymiarki w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-06-29.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.