Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Rabka-Zdrój

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 549 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat nowotarski stan na

Sprawdź działkę — gmina Rabka-Zdrój

Granice: Gmina Rabka-Zdrój
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Rabka-Zdrój. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat nowotarski 81 zł/m²
woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
30 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat nowotarski — mediana 81 zł/m²; woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 30 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Rabka-Zdrój planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 5.
Plany miejscowe
5 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
6,2 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat nowotarski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Rabka-Zdrój mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nowotarski) to 81 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 54 a 133 zł/m² (49 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
81 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat nowotarski)
Typowy przedział cen od, powiat
54 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nowotarski)
Typowy przedział cen do, powiat
133 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nowotarski)
Transakcje, powiat
49 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat nowotarski)

Energia budynków

W gminie Rabka-Zdrój mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 549 świadectw).
Mediana EP
104 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
549 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Rabka-Zdrój na przyłączenie do sieci czeka 168 MW nowych źródeł — to 51. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
168,3 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
70,1 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
98,2 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Rabka-Zdrój w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 142 sprawy budowlane, w tym 108 spraw o dom jednorodzinny — o 89,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
108 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
142 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
142 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Rabka-Zdrój dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 14 projektów, w tym 10 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
14 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Rabka-Zdrój
Inwestycje
10 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
4 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
10,9 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Rabka-Zdrój

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 8 projektów, w tym 6 w całości w gminie Rabka-Zdrój: 10,6 mln zł dofinansowania UE
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 3 projekty
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Rabka-Zdrój: 382 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Rabka-Zdrój ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 237 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
237 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-0,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,6 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
139 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Rabka-Zdrój ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 10,1% powierzchni gminy, a 31,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Rabka-Zdrój W gminie Rabka-Zdrój ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 10,1% powierzchni gminy, a 31,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
10,1 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
31,9 % 22 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
69 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Rabka-Zdrój uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,6 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 169 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
59,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,5%
Zdających
169 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
64,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
54,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
66,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
8 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 64,6% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Rabka-Zdrój Język polski: wynik 64,6% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 54,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Rabka-Zdrój Matematyka: wynik 54,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 66,9% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Rabka-Zdrój Język angielski: wynik 66,9% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Rabka-Zdrój podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 659 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (382 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 5,9 mln zł przy dochodach 112,4 mln zł.
Podatek od nieruchomości
659 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 382 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
20,7 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,6%
Podatek od środków transportowych
33 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
112,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
106,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
5,9 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
9,1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Rabka-Zdrój najlepsza pozycja to 982. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−0,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
982 z 2 451 gmin w kraju · 89. z 181 gmin w województwie · 8. z 13 gmin w powiecie — −0,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 641 z 2 479 gmin w kraju · 158. z 183 gmin w województwie · 14. z 14 gmin w powiecie — 1,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 456 z 2 301 gmin w kraju · 121. z 148 gmin w województwie · 10. z 11 gmin w powiecie — 6,2 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Rabka-Zdrój w dziennikach urzędowych ogłoszono 15 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-04.
Akty planistyczne
15 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Rabka-Zdrój ma plan ogólny?
W gminie Rabka-Zdrój planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 5.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Rabka-Zdrój?
W gminie Rabka-Zdrój mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nowotarski) to 81 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 54 a 133 zł/m² (49 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Rabka-Zdrój?
W gminie Rabka-Zdrój w roku 2025 oddano do użytku 1,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Rabka-Zdrój?
W gminie Rabka-Zdrój w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 142 sprawy budowlane, w tym 108 spraw o dom jednorodzinny — o 89,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Rabka-Zdrój?
W gminie Rabka-Zdrój mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 549 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Rabka-Zdrój?
W gminie Rabka-Zdrój na przyłączenie do sieci czeka 168 MW nowych źródeł — to 51. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Rabka-Zdrój?
W gminie Rabka-Zdrój w dziennikach urzędowych ogłoszono 15 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-04.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.