Gmina Szaflary
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 199 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat nowotarski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Szaflary planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 9.- Plany miejscowe
- 9 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 1,2 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat nowotarski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Szaflary mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nowotarski) to 81 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 54 a 133 zł/m² (49 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 81 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat nowotarski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 54 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nowotarski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 133 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nowotarski)
- Transakcje, powiat
- 49 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat nowotarski)
Energia budynków
W gminie Szaflary mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 199 świadectw).- Mediana EP
- 70 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 199 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Szaflary na przyłączenie do sieci czeka 168 MW nowych źródeł — to 51. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 168,3 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 70,1 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 98,2 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Szaflary w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 83 sprawy budowlane, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 17,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 66 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 83 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 83 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Szaflary dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 13 projektów, w tym 8 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 13 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Szaflary
- Inwestycje
- 8 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 11,5 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Szaflary
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Małopolski — 9 projektów, w tym 4 w całości w gminie Szaflary: 10,6 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 3 projekty, w tym 3 w całości w gminie Szaflary: 951 tys. zł dofinansowania UE
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Szaflary ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +2,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 209 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 208,8 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 2,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 3,6 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 106 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Szaflary zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 20,8% powierzchni gminy, a 3,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 20,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 3,8 % 2 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 53 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Szaflary uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,3 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 109 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 58,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,5%
- Zdających
- 109 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 63,7 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 52,9 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 66,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 8 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Szaflary podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 413 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (382 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 1,1 mln zł przy dochodach 107,0 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 413 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 382 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 10,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,6%
- Podatek od środków transportowych
- 30 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 107 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 108,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -1,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 13,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Szaflary najlepsza pozycja to 493. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (2,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 493 z 2 451 gmin w kraju · 29. z 181 gmin w województwie · 1. z 13 gmin w powiecie — 2,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 560 z 2 479 gmin w kraju · 66. z 183 gmin w województwie · 7. z 14 gmin w powiecie — 3,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 882 z 2 301 gmin w kraju · 131. z 148 gmin w województwie · 11. z 11 gmin w powiecie — 1,2 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Szaflary w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2022-10-18.- Akty planistyczne
- 3 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XL/326/2022 Rady Gminy Szaflary z dnia 28 września 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w miejscowości Szaflary obejmującego części działek ew. nr: 5642/3, 5642/4, 5645/5, 5647/5, 5651/9 i 5651/11
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XI/82/2019 Rady Gminy Szaflary z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru obejmującego dz. ew. nr: 1649/18 i 1649/19, położone w miejscowości Bańska Wyżna.
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXXVI/252/2017 Rady Gminy Szaflary z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie cmentarza parafialnego w miejscowości Maruszyna
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Szaflary ma plan ogólny?
- W gminie Szaflary planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 9.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Szaflary?
- W gminie Szaflary mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nowotarski) to 81 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 54 a 133 zł/m² (49 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Szaflary?
- W gminie Szaflary w roku 2025 oddano do użytku 3,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Szaflary?
- W gminie Szaflary w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 83 sprawy budowlane, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 17,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Szaflary?
- W gminie Szaflary mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 199 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Szaflary?
- W gminie Szaflary na przyłączenie do sieci czeka 168 MW nowych źródeł — to 51. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Szaflary?
- W gminie Szaflary w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2022-10-18.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Czarny Dunajec — gmina miejsko-wiejska
- Czorsztyn — gmina wiejska
- Jabłonka — gmina wiejska
- Krościenko nad Dunajcem — gmina wiejska
- Lipnica Wielka — gmina wiejska
- Nowy Targ — gmina wiejska
- Nowy Targ — miasto
- Ochotnica Dolna — gmina wiejska
- Raba Wyżna — gmina wiejska
- Rabka-Zdrój — gmina miejsko-wiejska
- Spytkowice — gmina wiejska
- Szczawnica — gmina miejsko-wiejska
- Łapsze Niżne — gmina wiejska
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.