Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Kowala

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 71 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 343 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat radomski stan na

Sprawdź działkę — gmina Kowala

Granice: Gmina Kowala
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Kowala. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat radomski (3 lata) 66 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat radomski (3 lata) — mediana 66 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Kowala planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 20.
Plany miejscowe
20 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
49,8 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat radomski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Kowala mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat radomski) to 66 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 52 a 128 zł/m² (13 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
66 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat radomski)
Typowy przedział cen od, powiat
52 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat radomski)
Typowy przedział cen do, powiat
128 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat radomski)
Transakcje, powiat
13 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat radomski)

Energia budynków

W gminie Kowala mediana EP ze świadectw energetycznych to 71 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 343 świadectw).
Mediana EP
71 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
343 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Kowala w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 191 spraw budowlanych, w tym 164 sprawy o dom jednorodzinny — o 3,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
164 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
191 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
154 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Kowala dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 19 projektów, w tym 6 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
19 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Kowala
Inwestycje
6 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
12 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
13,9 mln zł z 6 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Kowala

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 17 projektów, w tym 5 w całości w gminie Kowala: 13,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Kowala: 93 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Kowala ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +4,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 5,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 168 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
168 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
4,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
5,4 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
107 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Kowala zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 24,6% powierzchni gminy, a 2,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Kowala W gminie Kowala zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 24,6% powierzchni gminy, a 2,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
24,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
2,9 % 2 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
69 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Kowala uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,0 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 127 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
59 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,3%
Zdających
127 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
68,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
49,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
71,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
7 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 68,8% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Kowala Język polski: wynik 68,8% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 49,2% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Kowala Matematyka: wynik 49,2% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 71,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Kowala Język angielski: wynik 71,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Kowala podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 368 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,0 mln zł przy dochodach 90,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
368 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 368 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
15,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 15,3%
Podatek od środków transportowych
101 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 38 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
90,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
88,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
6,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Kowala najlepsza pozycja to 265. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (5,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
377 z 2 451 gmin w kraju · 67. z 313 gmin w województwie · 5. z 13 gmin w powiecie — 4,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
265 z 2 479 gmin w kraju · 47. z 314 gmin w województwie · 5. z 13 gmin w powiecie — 5,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
716 z 2 301 gmin w kraju · 91. z 296 gmin w województwie · 1. z 12 gmin w powiecie — 49,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Kowala w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2026-03-18.
Akty planistyczne
7 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Kowala ma plan ogólny?
W gminie Kowala planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 20.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Kowala?
W gminie Kowala mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat radomski) to 66 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 52 a 128 zł/m² (13 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Kowala?
W gminie Kowala w roku 2025 oddano do użytku 5,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Kowala?
W gminie Kowala w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 191 spraw budowlanych, w tym 164 sprawy o dom jednorodzinny — o 3,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Kowala?
W gminie Kowala mediana EP ze świadectw energetycznych to 71 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 343 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Kowala?
W gminie Kowala w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2026-03-18.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.