Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Pionki

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 172 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 920 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat radomski stan na

Sprawdź działkę — miasto Pionki

Granice: Miasto Pionki
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Pionki. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat radomski (3 lata) 66 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat radomski (3 lata) — mediana 66 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W mieście Pionki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 7.
Plany miejscowe
7 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100,1 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat radomski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W mieście Pionki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat radomski) to 66 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 52 a 128 zł/m² (13 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
66 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat radomski)
Typowy przedział cen od, powiat
52 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat radomski)
Typowy przedział cen do, powiat
128 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat radomski)
Transakcje, powiat
13 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat radomski)

Energia budynków

W mieście Pionki mediana EP ze świadectw energetycznych to 172 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 920 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Mediana EP
172 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
920 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W mieście Pionki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 48 spraw budowlanych, w tym 30 spraw o dom jednorodzinny — o 15,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
30 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
48 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
40 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Pionki dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 50 projektów, w tym 7 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
50 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Pionki
Inwestycje
7 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
43 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
57,7 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Pionki

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 42 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 4 projekty, w tym 4 w całości w mieście Pionki: 4,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty, w tym 2 w całości w mieście Pionki: 50,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Pionki: 2,4 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Pionki ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −5,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 846 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
846 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-5,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
0,9 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
115 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Pionki ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,1% powierzchni gminy, a 27,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Pionki W mieście Pionki ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,1% powierzchni gminy, a 27,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
11,1 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
27,8 % 5 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
18 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Pionki uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,6 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 143 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
58,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,3%
Zdających
143 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
67,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
49,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
72,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 67,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Pionki Język polski: wynik 67,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 49,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Pionki Matematyka: wynik 49,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,4% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Pionki Język angielski: wynik 72,4% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Pionki podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 706 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (368 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 10,2 mln zł przy dochodach 118,4 mln zł.
Podatek od nieruchomości
706 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 368 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
19,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 15,3%
Podatek od środków transportowych
10 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 38 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
118,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
108,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
10,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
-1,2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Pionki najlepsza pozycja to 1996. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−5,3 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 996 z 2 451 gmin w kraju · 258. z 313 gmin w województwie · 12. z 13 gmin w powiecie — −5,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 105 z 2 479 gmin w kraju · 287. z 314 gmin w województwie · 13. z 13 gmin w powiecie — 0,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Najczęstsze pytania

Czy miasto Pionki ma plan ogólny?
W mieście Pionki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 7.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Pionki?
W mieście Pionki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat radomski) to 66 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 52 a 128 zł/m² (13 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Pionki?
W mieście Pionki w roku 2025 oddano do użytku 0,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Pionki?
W mieście Pionki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 48 spraw budowlanych, w tym 30 spraw o dom jednorodzinny — o 15,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Pionki?
W mieście Pionki mediana EP ze świadectw energetycznych to 172 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 920 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Pionki?
W mieście Pionki nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.