Gmina Czeremcha
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 163 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 51 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat hajnowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Czeremcha planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.- Plany miejscowe
- 3 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 7,4 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat hajnowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Czeremcha mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat hajnowski) to 25 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 13 a 84 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 25 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat hajnowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 13 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat hajnowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 84 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat hajnowski)
- Transakcje, powiat
- 10 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat hajnowski)
Energia budynków
W gminie Czeremcha mediana EP ze świadectw energetycznych to 163 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 51 świadectw).- Mediana EP
- 163 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 51 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Czeremcha w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 9 spraw budowlanych, w tym 5 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 5 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 9 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 9 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Czeremcha dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 7 projektów, w tym 1 inwestycję. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.- Projekty unijne 2021–2027
- 7 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Czeremcha
- Inwestycje
- 1 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 6 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Podlaskiego — 6 projektów
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Czeremcha ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −3,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 27 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 26,5 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -3,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 0,8 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 58 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Czeremcha ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 3,1% powierzchni gminy, a 64,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 3,1 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 64,3 % 63 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 98 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Czeremcha uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,1 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 16 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 61,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 53,2%
- Zdających
- 16 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 62 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 60,2 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 87 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Czeremcha podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 811 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (917 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,4 mln zł przy dochodach 33,2 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 811 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 917 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 27,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27,8%
- Podatek od środków transportowych
- 5 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 5 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 33,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 31,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 1,4 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- -2,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Czeremcha najlepsza pozycja to 1387. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (7,4 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 610 z 2 451 gmin w kraju · 52. z 118 gmin w województwie · 6. z 8 gmin w powiecie — −3,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 2 182 z 2 479 gmin w kraju · 100. z 119 gmin w województwie · 9. z 9 gmin w powiecie — 0,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 387 z 2 301 gmin w kraju · 42. z 112 gmin w województwie · 3. z 9 gmin w powiecie — 7,4 % w 2024 r.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Czeremcha ma plan ogólny?
- W gminie Czeremcha planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Czeremcha?
- W gminie Czeremcha mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat hajnowski) to 25 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 13 a 84 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Czeremcha?
- W gminie Czeremcha w roku 2025 oddano do użytku 0,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Czeremcha?
- W gminie Czeremcha w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 9 spraw budowlanych, w tym 5 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Czeremcha?
- W gminie Czeremcha mediana EP ze świadectw energetycznych to 163 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 51 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Czeremcha?
- W gminie Czeremcha nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.