Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Będzin

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 131 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 954 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat będziński stan na

Sprawdź działkę — miasto Będzin

Granice: Miasto Będzin
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Będzin. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat będziński 177 zł/m²
woj. śląskie 179 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 1 016 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat będziński — mediana 177 zł/m²; woj. śląskie — mediana 179 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 1 016 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W mieście Będzin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 49.
Plany miejscowe
49 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
62,1 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat będziński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W mieście Będzin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat będziński) to 177 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 84 a 319 zł/m² (148 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
177 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat będziński)
Typowy przedział cen od, powiat
84 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat będziński)
Typowy przedział cen do, powiat
319 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat będziński)
Transakcje, powiat
148 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat będziński)

Energia budynków

W mieście Będzin mediana EP ze świadectw energetycznych to 131 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 954 świadectw).
Mediana EP
131 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
2 954 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W mieście Będzin na przyłączenie do sieci czeka 514 MW nowych źródeł — to 16. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
513,8 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
306 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
207,8 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W mieście Będzin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 148 spraw budowlanych, w tym 79 spraw o dom jednorodzinny — o 30,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
79 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
148 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
148 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Będzin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 48 projektów, w tym 28 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
48 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Będzin
Inwestycje
28 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
20 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
88,5 mln zł z 21 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Będzin

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 42 projekty, w tym 18 w całości w mieście Będzin: 84,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 1 w całości w mieście Będzin: 83 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Będzin: 1,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Będzin: 2,2 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Będzin ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 1 403 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
1 403 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-4,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
141 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Będzin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,5% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Będzin W mieście Będzin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,5% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
13,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
0 % 0 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
37 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Będzin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,6 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 446 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
57,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,2%
Zdających
446 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
64 % wynik średni, zdających
Matematyka
51,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
74,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
10 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 64,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Będzin Język polski: wynik 64,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 51,1% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Będzin Matematyka: wynik 51,1% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 74,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Będzin Język angielski: wynik 74,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Będzin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 218 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (1 257 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 38,8 mln zł przy dochodach 477,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 218 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 257 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
25,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25,5%
Podatek od środków transportowych
16 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
477,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
438,3 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
38,8 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
7,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Będzin najlepsza pozycja to 648. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (62,1 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 849 z 2 451 gmin w kraju · 152. z 164 gmin w województwie · 8. z 8 gmin w powiecie — −4,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 685 z 2 479 gmin w kraju · 129. z 167 gmin w województwie · 6. z 8 gmin w powiecie — 1,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
648 z 2 301 gmin w kraju · 92. z 137 gmin w województwie · 6. z 8 gmin w powiecie — 62,1 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Będzin w dziennikach urzędowych ogłoszono 35 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-23.
Akty planistyczne
35 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy miasto Będzin ma plan ogólny?
W mieście Będzin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 49.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Będzin?
W mieście Będzin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat będziński) to 177 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 84 a 319 zł/m² (148 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Będzin?
W mieście Będzin w roku 2025 oddano do użytku 1,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Będzin?
W mieście Będzin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 148 spraw budowlanych, w tym 79 spraw o dom jednorodzinny — o 30,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Będzin?
W mieście Będzin mediana EP ze świadectw energetycznych to 131 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 954 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w mieście Będzin?
W mieście Będzin na przyłączenie do sieci czeka 514 MW nowych źródeł — to 16. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Będzin?
W mieście Będzin w dziennikach urzędowych ogłoszono 35 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-23.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.