Gmina Psary
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 100 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 320 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat będziński stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Psary planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 35.- Plany miejscowe
- 35 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 99,7 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat będziński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Psary mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat będziński) to 177 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 84 a 319 zł/m² (148 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 177 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat będziński)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 84 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat będziński)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 319 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat będziński)
- Transakcje, powiat
- 148 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat będziński)
Energia budynków
W gminie Psary mediana EP ze świadectw energetycznych to 100 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 320 świadectw).- Mediana EP
- 100 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 320 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Psary na przyłączenie do sieci czeka 514 MW nowych źródeł — to 16. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 513,8 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 306 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 207,8 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Psary w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 99 spraw budowlanych, w tym 81 spraw o dom jednorodzinny — o 22,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 81 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 99 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 98 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Psary dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 30 projektów, w tym 19 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 30 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Psary
- Inwestycje
- 19 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 11 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 39,7 mln zł z 13 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Psary
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 28 projektów, w tym 12 w całości w gminie Psary: 39,0 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Psary: 701 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Psary ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +5,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 268 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 268 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 5,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 3,2 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 142 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Psary zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 23,9% powierzchni gminy, a 4,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 23,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 4,3 % 2 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 46 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Psary uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,5 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 138 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 62,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,2%
- Zdających
- 138 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 65,8 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 59,1 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 79,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Psary podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 773 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (1 257 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 24,5 mln zł przy dochodach 178,6 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 1 773 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 257 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 33 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25,5%
- Podatek od środków transportowych
- 29 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 178,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 203,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -24,5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 14,9 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Psary najlepsza pozycja to 311. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (5,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 311 z 2 451 gmin w kraju · 28. z 164 gmin w województwie · 3. z 8 gmin w powiecie — 5,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 749 z 2 479 gmin w kraju · 60. z 167 gmin w województwie · 2. z 8 gmin w powiecie — 3,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 340 z 2 301 gmin w kraju · 42. z 137 gmin w województwie · 3. z 8 gmin w powiecie — 99,7 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Psary w dziennikach urzędowych ogłoszono 46 aktów planistycznych, ostatni 2025-12-15.- Akty planistyczne
- 46 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIX/152/2025 Rady Gminy Psary z dnia 27 listopada 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w sołectwach: Góra Siewierska przy ul. Granitowej, Sarnów przy ul. Jasnej i Psary przy ul. Akacjowej
- · plan miejscowy · Uchwała nr XVI/121/2025 Rady Gminy Psary z dnia 28 sierpnia 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenów położonych w gminie Psary – etap II
- · plan miejscowy · Uchwała nr IV/36/2024 Rady Gminy Psary z dnia 19 czerwca 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Psarach przy ulicy Kamiennej
- · plan miejscowy · Uchwała nr LXIII/648/2024 Rady Gminy Psary z dnia 29 lutego 2024 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenów położonych w gminie Psary – etap I
- · plan miejscowy · Uchwała nr LX/621/2023 Rady Gminy Psary z dnia 30 listopada 2023 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w sołectwach: Strzyżowice, Malinowice, Preczów, Sarnów, Goląsza, Brzękowice, Dąbie – etap III
- · obwieszczenie — plan miejscowy · Obwieszczenie Rady Gminy Psary z dnia 23 lutego 2023 r. w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały nr XLVII/368/2010 Rady Gminy Psary z dnia 29 września 2010 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w sołectwie Gródków
- · plan miejscowy · Uchwała nr XLVIII/497/2022 Rady Gminy Psary z dnia 27 października 2022 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w sołectwie Gródków
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIX/406/2022 Rady Gminy Psary z dnia 27 stycznia 2022 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w sołectwach: Góra Siewierska przy ul. Złotej oraz Strzyżowice przy ul. Sportowej, Szopena i Ogrodowej
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIX/405/2022 Rady Gminy Psary z dnia 27 stycznia 2022 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w sołectwach: Strzyżowice, Malinowice, Preczów, Sarnów, Goląsza, Brzękowice, Dąbie – etap II
- · obwieszczenie — plan miejscowy · Obwieszczenie Rady Gminy Psary z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały nr XLVII/368/2010 Rady Gminy Psary z dnia 29 września 2010 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w sołectwie Gródków
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Psary ma plan ogólny?
- W gminie Psary planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 35.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Psary?
- W gminie Psary mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat będziński) to 177 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 84 a 319 zł/m² (148 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Psary?
- W gminie Psary w roku 2025 oddano do użytku 3,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Psary?
- W gminie Psary w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 99 spraw budowlanych, w tym 81 spraw o dom jednorodzinny — o 22,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Psary?
- W gminie Psary mediana EP ze świadectw energetycznych to 100 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 320 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Psary?
- W gminie Psary na przyłączenie do sieci czeka 514 MW nowych źródeł — to 16. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Psary?
- W gminie Psary w dziennikach urzędowych ogłoszono 46 aktów planistycznych, ostatni 2025-12-15.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.