Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Lędziny

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 653 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat bieruńsko-lędziński stan na

Sprawdź działkę — miasto Lędziny

Granice: Miasto Lędziny
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Lędziny. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat bieruńsko-lędziński 203 zł/m²
woj. śląskie 179 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 631 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat bieruńsko-lędziński — mediana 203 zł/m²; woj. śląskie — mediana 179 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 631 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W mieście Lędziny planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
10,6 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat bieruńsko-lędziński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W mieście Lędziny mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat bieruńsko-lędziński) to 203 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 173 a 241 zł/m² (13 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
203 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat bieruńsko-lędziński)
Typowy przedział cen od, powiat
173 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat bieruńsko-lędziński)
Typowy przedział cen do, powiat
241 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat bieruńsko-lędziński)
Transakcje, powiat
13 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat bieruńsko-lędziński)

Energia budynków

W mieście Lędziny mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 653 świadectw).
Mediana EP
120 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
653 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W mieście Lędziny na przyłączenie do sieci czeka 109 MW nowych źródeł — to 67. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
109,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
50 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
59,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W mieście Lędziny w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 94 sprawy budowlane, w tym 65 spraw o dom jednorodzinny — o 1,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
65 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
94 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
93 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Lędziny dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 35 projektów, w tym 23 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
35 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Lędziny
Inwestycje
23 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
11 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
28,9 mln zł z 12 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Lędziny

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 32 projekty, w tym 10 w całości w mieście Lędziny: 25,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty, w tym 1 w całości w mieście Lędziny: 3,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Lędziny: 348 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Lędziny ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,1 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 512 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
511,9 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,1 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
95 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Lędziny ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,9% powierzchni gminy, a 9,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Lędziny W mieście Lędziny ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,9% powierzchni gminy, a 9,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
12,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
9,7 % 3 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
31 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Lędziny uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,5 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 181 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
58,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 61,2%
Zdających
181 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62 % wynik średni, zdających
Matematyka
55 % wynik średni, zdających
Język angielski
70,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 62,0% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Lędziny Język polski: wynik 62,0% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 55,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Lędziny Matematyka: wynik 55,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 70,1% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Lędziny Język angielski: wynik 70,1% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Lędziny podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 982 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (1 070 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,2 mln zł przy dochodach 138,0 mln zł.
Podatek od nieruchomości
982 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 070 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
25,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25,5%
Podatek od środków transportowych
18 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 40 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
138 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
134,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
3,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
4,1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Lędziny najlepsza pozycja to 780. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,1 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 015 z 2 451 gmin w kraju · 102. z 164 gmin w województwie · 4. z 5 gmin w powiecie — −1,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
780 z 2 479 gmin w kraju · 64. z 167 gmin w województwie · 4. z 5 gmin w powiecie — 3,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 263 z 2 301 gmin w kraju · 130. z 137 gmin w województwie · 5. z 5 gmin w powiecie — 10,6 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Lędziny w dziennikach urzędowych ogłoszono 24 akty planistyczne, ostatni 2026-10-01.
Akty planistyczne
24 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy miasto Lędziny ma plan ogólny?
W mieście Lędziny planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Lędziny?
W mieście Lędziny mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat bieruńsko-lędziński) to 203 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 173 a 241 zł/m² (13 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Lędziny?
W mieście Lędziny w roku 2025 oddano do użytku 3,1 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Lędziny?
W mieście Lędziny w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 94 sprawy budowlane, w tym 65 spraw o dom jednorodzinny — o 1,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Lędziny?
W mieście Lędziny mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 653 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w mieście Lędziny?
W mieście Lędziny na przyłączenie do sieci czeka 109 MW nowych źródeł — to 67. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Lędziny?
W mieście Lędziny w dziennikach urzędowych ogłoszono 24 akty planistyczne, ostatni 2026-10-01.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.