Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Łaziska Górne

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 150 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 855 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat mikołowski stan na

Sprawdź działkę — miasto Łaziska Górne

Granice: Miasto Łaziska Górne
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Łaziska Górne. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat mikołowski (3 lata) 233 zł/m²
woj. śląskie 179 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 631 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat mikołowski (3 lata) — mediana 233 zł/m²; woj. śląskie — mediana 179 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 631 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W mieście Łaziska Górne planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100,4 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat mikołowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W mieście Łaziska Górne mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mikołowski) to 233 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 145 a 318 zł/m² (48 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
233 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat mikołowski)
Typowy przedział cen od, powiat
145 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mikołowski)
Typowy przedział cen do, powiat
318 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mikołowski)
Transakcje, powiat
48 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat mikołowski)

Energia budynków

W mieście Łaziska Górne mediana EP ze świadectw energetycznych to 150 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 855 świadectw).
Mediana EP
150 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
855 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W mieście Łaziska Górne na przyłączenie do sieci czeka 113 MW nowych źródeł — to 64. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
113,1 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
46 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
67,1 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W mieście Łaziska Górne w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 69 spraw budowlanych, w tym 37 spraw o dom jednorodzinny — o 26,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
37 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
69 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
68 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Łaziska Górne dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 48 projektów, w tym 34 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
48 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Łaziska Górne
Inwestycje
34 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
14 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
63,3 mln zł z 22 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Łaziska Górne

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 42 projekty, w tym 20 w całości w mieście Łaziska Górne: 58,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 5 projektów, w tym 2 w całości w mieście Łaziska Górne: 4,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Łaziska Górne ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 1 036 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
1 035,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,3 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
97 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Łaziska Górne zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 21,1% powierzchni gminy, a 5,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Łaziska Górne W mieście Łaziska Górne zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 21,1% powierzchni gminy, a 5,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
21,1 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
5,3 % 1 kwadrat kilometrowy bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
19 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Łaziska Górne uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,5 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 193 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
59,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 61,2%
Zdających
193 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
65,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
53,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
75,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
6 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 65,6% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Łaziska Górne Język polski: wynik 65,6% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 53,4% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Łaziska Górne Matematyka: wynik 53,4% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 75,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Łaziska Górne Język angielski: wynik 75,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Łaziska Górne podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 807 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (909 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 2,9 mln zł przy dochodach 187,5 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 807 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 909 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
38,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19,6%
Podatek od środków transportowych
15 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
187,5 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
190,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-2,9 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
-920 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Łaziska Górne najlepsza pozycja to 1176. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,3 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 264 z 2 451 gmin w kraju · 120. z 164 gmin w województwie · 5. z 5 gmin w powiecie — −2,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 176 z 2 479 gmin w kraju · 95. z 167 gmin w województwie · 5. z 5 gmin w powiecie — 2,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Prawo miejscowe

W mieście Łaziska Górne w dziennikach urzędowych ogłoszono 25 aktów planistycznych, ostatni 2025-12-30.
Akty planistyczne
25 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy miasto Łaziska Górne ma plan ogólny?
W mieście Łaziska Górne planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Łaziska Górne?
W mieście Łaziska Górne mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mikołowski) to 233 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 145 a 318 zł/m² (48 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Łaziska Górne?
W mieście Łaziska Górne w roku 2025 oddano do użytku 2,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Łaziska Górne?
W mieście Łaziska Górne w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 69 spraw budowlanych, w tym 37 spraw o dom jednorodzinny — o 26,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Łaziska Górne?
W mieście Łaziska Górne mediana EP ze świadectw energetycznych to 150 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 855 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w mieście Łaziska Górne?
W mieście Łaziska Górne na przyłączenie do sieci czeka 113 MW nowych źródeł — to 64. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Łaziska Górne?
W mieście Łaziska Górne w dziennikach urzędowych ogłoszono 25 aktów planistycznych, ostatni 2025-12-30.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.