Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Wyry

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 86 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 342 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat mikołowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Wyry

Granice: Gmina Wyry
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Wyry. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat mikołowski (3 lata) 233 zł/m²
woj. śląskie 179 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 631 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat mikołowski (3 lata) — mediana 233 zł/m²; woj. śląskie — mediana 179 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 631 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Wyry planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
99,9 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat mikołowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Wyry mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mikołowski) to 233 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 145 a 318 zł/m² (48 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
233 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat mikołowski)
Typowy przedział cen od, powiat
145 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mikołowski)
Typowy przedział cen do, powiat
318 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mikołowski)
Transakcje, powiat
48 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat mikołowski)

Energia budynków

W gminie Wyry mediana EP ze świadectw energetycznych to 86 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 342 świadectw).
Mediana EP
86 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
342 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Wyry na przyłączenie do sieci czeka 113 MW nowych źródeł — to 64. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
113,1 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
46 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
67,1 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Wyry w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 57 spraw budowlanych, w tym 41 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
41 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
57 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
56 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Wyry dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 38 projektów, w tym 21 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
38 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Wyry
Inwestycje
21 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
17 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
31,8 mln zł z 15 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Wyry

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 36 projektów, w tym 14 w całości w gminie Wyry: 24,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Wyry: 7,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Wyry ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +10,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 6,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 267 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
266,8 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
10,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
6,7 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
126 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Wyry zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 20,0% powierzchni gminy, a 17,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Wyry W gminie Wyry zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 20,0% powierzchni gminy, a 17,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
20 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
17,1 % 6 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
35 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Wyry uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,2 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 112 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
61,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 61,2%
Zdających
112 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
65,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
57,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
83,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 65,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Wyry Język polski: wynik 65,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 57,1% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Wyry Matematyka: wynik 57,1% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 83,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Wyry Język angielski: wynik 83,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Wyry podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 909 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 4,2 mln zł przy dochodach 87,8 mln zł.
Podatek od nieruchomości
909 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 909 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
19 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19,6%
Podatek od środków transportowych
11 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
87,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
83,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
4,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
5,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Wyry najlepsza pozycja to 125. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (10,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
125 z 2 451 gmin w kraju · 3. z 164 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 10,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
137 z 2 479 gmin w kraju · 5. z 167 gmin w województwie · 2. z 5 gmin w powiecie — 6,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
210 z 2 301 gmin w kraju · 22. z 137 gmin w województwie · 1. z 4 gmin w powiecie — 99,9 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Wyry w dziennikach urzędowych ogłoszono 5 aktów planistycznych, ostatni 2022-04-28.
Akty planistyczne
5 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Wyry ma plan ogólny?
W gminie Wyry planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Wyry?
W gminie Wyry mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mikołowski) to 233 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 145 a 318 zł/m² (48 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Wyry?
W gminie Wyry w roku 2025 oddano do użytku 6,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Wyry?
W gminie Wyry w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 57 spraw budowlanych, w tym 41 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Wyry?
W gminie Wyry mediana EP ze świadectw energetycznych to 86 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 342 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Wyry?
W gminie Wyry na przyłączenie do sieci czeka 113 MW nowych źródeł — to 64. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Wyry?
W gminie Wyry w dziennikach urzędowych ogłoszono 5 aktów planistycznych, ostatni 2022-04-28.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.