Gmina Kobyla Góra
Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4. Stan na 2026-10-16.
Liczby całego powiatu: Powiat ostrzeszowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-07-14)
W gminie Kobyla Góra plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.- Plany miejscowe
- 4 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 99,8 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat ostrzeszowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Kobyla Góra mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat ostrzeszowski) to 66 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 28 a 116 zł/m² (27 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 66 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat ostrzeszowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 28 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat ostrzeszowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 116 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat ostrzeszowski)
- Transakcje, powiat
- 27 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat ostrzeszowski)
Energia budynków
W gminie Kobyla Góra mediana EP ze świadectw energetycznych to 86 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 246 świadectw).- Mediana EP
- 86 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 246 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Kobyla Góra w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 94 sprawy budowlane, w tym 68 spraw o dom jednorodzinny — o 6,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 68 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 94 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 92 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Kobyla Góra dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 25 projektów, w tym 2 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 25 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Kobyla Góra
- Inwestycje
- 2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 19 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 4 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 1,4 mln zł z 6 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Kobyla Góra
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 21 projektów, w tym 2 w całości w gminie Kobyla Góra: 466 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 4 projekty, w tym 4 w całości w gminie Kobyla Góra: 971 tys. zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Kobyla Góra ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 49 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 48,6 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -0,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 4 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 118 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Kobyla Góra ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,3% powierzchni gminy, a 24,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 9,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 24,8 % 32 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 129 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Kobyla Góra uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 52,1 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 73 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 52,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,2%
- Zdających
- 73 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 58,4 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 45,9 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 57 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Kobyla Góra podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 782 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,5 mln zł przy dochodach 50,3 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 782 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 782 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 24,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,6%
- Podatek od środków transportowych
- 12 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 57 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 50,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 48,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 1,5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 5,9 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Kobyla Góra najlepsza pozycja to 298. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,8 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 856 z 2 451 gmin w kraju · 88. z 224 gmin w województwie · 3. z 7 gmin w powiecie — −0,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 478 z 2 479 gmin w kraju · 47. z 226 gmin w województwie · 1. z 7 gmin w powiecie — 4,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 298 z 2 301 gmin w kraju · 13. z 220 gmin w województwie · 1. z 7 gmin w powiecie — 99,8 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Kobyla Góra w dziennikach urzędowych ogłoszono 4 akty planistyczne, ostatni 2026-07-14.- Akty planistyczne
- 4 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXVII/202/26 Rady Gminy Kobyla Góra z dnia 9 lipca 2026 r. w sprawie Planu ogólnego gminy Kobyla Góra
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIV/102/25 Rady Gminy Kobyla Góra z dnia 23 czerwca 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Kobyla Góra (działki ewidencyjne nr 189/2, 189/4, 190/3 oraz część działki ewidencyjnej nr 189/21)
- · plan miejscowy · Uchwała nr XI/81/25 Rady Gminy Kobyla Góra z dnia 25 marca 2025 r. Rada Gminy Kobyla Góra w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranych fragmentów gminy Kobyla Góra
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX/154/20 Rady Gminy Kobyla Góra z dnia 30 marca 2020 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Kobyla Góra.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Kobyla Góra ma plan ogólny?
- W gminie Kobyla Góra plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Kobyla Góra?
- W gminie Kobyla Góra mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat ostrzeszowski) to 66 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 28 a 116 zł/m² (27 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Kobyla Góra?
- W gminie Kobyla Góra w roku 2025 oddano do użytku 4,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Kobyla Góra?
- W gminie Kobyla Góra w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 94 sprawy budowlane, w tym 68 spraw o dom jednorodzinny — o 6,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Kobyla Góra?
- W gminie Kobyla Góra mediana EP ze świadectw energetycznych to 86 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 246 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Kobyla Góra?
- W gminie Kobyla Góra w dziennikach urzędowych ogłoszono 4 akty planistyczne, ostatni 2026-07-14.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.