Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat starogardzki

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 101 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 5 084 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego województwa: Woj. pomorskie stan na

Sprawdź działkę — powiat starogardzki

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. pomorskie 160 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. pomorskie — mediana 160 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Skarszewy (2026-09-08)

Uchwała nr XXXIII/217/2026 Rady Miejskiej w Skarszewach z dnia 25 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego miasta i gminy Skarszewy

W powiecie starogardzkim plan ogólny ma 10 gmin z 13 — to 77%, a planów miejscowych widzę 399.
Gminy z planem ogólnym
10 z 13 gmin w obszarze
Plany miejscowe
399 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Energia budynków

W powiecie starogardzkim mediana EP ze świadectw energetycznych to 101 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 5 084 świadectw).
Mediana EP
101 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
5 084 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
13 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie starogardzkim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 631 spraw budowlanych, w tym 391 spraw o dom jednorodzinny — o 1,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
391 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
631 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
616 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie starogardzkim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 90 projektów, w tym 35 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
90 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie starogardzkim
Inwestycje
35 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
55 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
212,8 mln zł z 58 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie starogardzkim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Pomorza — 75 projektów, w tym 50 w całości w powiecie starogardzkim: 145,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 10 projektów, w tym 5 w całości w powiecie starogardzkim: 13,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 5 projektów, w tym 3 w całości w powiecie starogardzkim: 54,4 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie starogardzkim bezrobocie to 6,7% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 9 228 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
6,7 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
9 228 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 296 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
11 901 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie starogardzkim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,1 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 364 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
54,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
1 364 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
60,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
47,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
65,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 60,7% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat starogardzki Język polski: wynik 60,7% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 47,5% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat starogardzki Matematyka: wynik 47,5% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 65,8% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat starogardzki Język angielski: wynik 65,8% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie starogardzkim najlepsza pozycja to 163. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (32,4 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
163 z 380 powiatów w kraju · 5. z 20 powiatów w województwie — 32,4 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie starogardzkim w dziennikach urzędowych ogłoszono 358 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-17.
Akty planistyczne
358 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie starogardzkim ma plan ogólny?
W powiecie starogardzkim plan ogólny ma 10 gmin z 13 — to 77%, a planów miejscowych widzę 399.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie starogardzkim?
W powiecie starogardzkim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie starogardzkim?
W powiecie starogardzkim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie starogardzkim?
W powiecie starogardzkim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 631 spraw budowlanych, w tym 391 spraw o dom jednorodzinny — o 1,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie starogardzkim?
W powiecie starogardzkim mediana EP ze świadectw energetycznych to 101 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 5 084 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie starogardzkim?
W powiecie starogardzkim w dziennikach urzędowych ogłoszono 358 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-17.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.