Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Turobin

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 160 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 51 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat biłgorajski stan na

Sprawdź działkę — gmina Turobin

Granice: Gmina Turobin
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Turobin. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat biłgorajski 103 zł/m²
woj. lubelskie 140 zł/m²
Polska 143 zł/m²
19 zł/m² 2 078 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat biłgorajski — mediana 103 zł/m²; woj. lubelskie — mediana 140 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 19 do 2 078 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Turobin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Plany miejscowe
1 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
3,6 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat biłgorajski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Turobin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat biłgorajski) to 103 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 57 a 172 zł/m² (11 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
103 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat biłgorajski)
Typowy przedział cen od, powiat
57 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat biłgorajski)
Typowy przedział cen do, powiat
172 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat biłgorajski)
Transakcje, powiat
11 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat biłgorajski)

Energia budynków

W gminie Turobin mediana EP ze świadectw energetycznych to 160 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 51 świadectw).
Mediana EP
160 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
51 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Projekty unijne

W gminie Turobin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 3 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Turobin
Inwestycje
3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
7 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
1,8 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Turobin

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 9 projektów, w tym 3 w całości w gminie Turobin: 1,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Turobin ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −3,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 33 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
32,7 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-3,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
0,2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
78 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Turobin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,1% powierzchni gminy, a 45,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Turobin W gminie Turobin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,1% powierzchni gminy, a 45,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
8,1 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
45 % 72 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
160 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Turobin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 43,8 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 28 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
43,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,0%
Zdających
28 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
52,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
34,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
56,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły z 3 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 52,9% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Turobin Język polski: wynik 52,9% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Matematyka — 34,8% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Turobin Matematyka: wynik 34,8% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Język angielski — 56,2% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Turobin Język angielski: wynik 56,2% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Turobin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 128 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (292 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 2,4 mln zł przy dochodach 44,4 mln zł.
Podatek od nieruchomości
128 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 292 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
9,1 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 15,2%
Podatek od środków transportowych
20 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
44,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
46,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-2,4 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
-443 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Turobin najlepsza pozycja to 1591. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−3,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 591 z 2 451 gmin w kraju · 93. z 211 gmin w województwie · 6. z 14 gmin w powiecie — −3,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 439 z 2 479 gmin w kraju · 208. z 213 gmin w województwie · 14. z 14 gmin w powiecie — 0,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 617 z 2 301 gmin w kraju · 137. z 181 gmin w województwie · 12. z 13 gmin w powiecie — 3,6 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Turobin w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2024-06-10.
Akty planistyczne
2 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Turobin ma plan ogólny?
W gminie Turobin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Turobin?
W gminie Turobin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat biłgorajski) to 103 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 57 a 172 zł/m² (11 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Turobin?
W gminie Turobin w roku 2025 oddano do użytku 0,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Turobin?
W gminie Turobin nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów zaczęto tu budować — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Turobin?
W gminie Turobin mediana EP ze świadectw energetycznych to 160 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 51 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Turobin?
W gminie Turobin w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2024-06-10.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.