Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Kęty

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 111 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 150 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat oświęcimski stan na

Sprawdź działkę — gmina Kęty

Granice: Gmina Kęty
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Kęty. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat oświęcimski 102 zł/m²
woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
30 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat oświęcimski — mediana 102 zł/m²; woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 30 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Kęty planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
99,5 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat oświęcimski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Kęty mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat oświęcimski) to 102 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 72 a 142 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
102 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat oświęcimski)
Typowy przedział cen od, powiat
72 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat oświęcimski)
Typowy przedział cen do, powiat
142 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat oświęcimski)
Transakcje, powiat
54 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat oświęcimski)

Energia budynków

W gminie Kęty mediana EP ze świadectw energetycznych to 111 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 150 świadectw).
Mediana EP
111 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 150 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Kęty na przyłączenie do sieci czeka 186 MW nowych źródeł — to 44. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
186 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
99,1 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
86,9 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Kęty w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 175 spraw budowlanych, w tym 131 spraw o dom jednorodzinny — o 1,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
131 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
175 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
136 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Kęty dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 31 projektów, w tym 23 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
31 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Kęty
Inwestycje
23 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
2 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
6 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
55,5 mln zł z 22 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Kęty

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 21 projektów, w tym 17 w całości w gminie Kęty: 21,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 6 projektów, w tym 4 w całości w gminie Kęty: 546 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Kęty: 33,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Kęty ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 432 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
431,9 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
0,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
123 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Kęty ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,0% powierzchni gminy, a 3,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Kęty W gminie Kęty ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,0% powierzchni gminy, a 3,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
13 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
3,9 % 3 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
77 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Kęty uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 66,3 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 366 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
66,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,2%
Zdających
366 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
71,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
60,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
73,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
10 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 71,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Kęty Język polski: wynik 71,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 60,8% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Kęty Matematyka: wynik 60,8% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 73,1% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Kęty Język angielski: wynik 73,1% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Kęty podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 942 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (798 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 5,7 mln zł przy dochodach 232,2 mln zł.
Podatek od nieruchomości
942 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 798 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
28,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,0%
Podatek od środków transportowych
21 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
232,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
238 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-5,7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Kęty najlepsza pozycja to 382. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,5 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
801 z 2 451 gmin w kraju · 71. z 181 gmin w województwie · 3. z 9 gmin w powiecie — 0,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 060 z 2 479 gmin w kraju · 125. z 183 gmin w województwie · 5. z 9 gmin w powiecie — 2,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
382 z 2 301 gmin w kraju · 63. z 148 gmin w województwie · 2. z 6 gmin w powiecie — 99,5 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Kęty w dziennikach urzędowych ogłoszono 10 aktów planistycznych, ostatni 2026-01-05.
Akty planistyczne
10 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Kęty ma plan ogólny?
W gminie Kęty planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Kęty?
W gminie Kęty mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat oświęcimski) to 102 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 72 a 142 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Kęty?
W gminie Kęty w roku 2025 oddano do użytku 2,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Kęty?
W gminie Kęty w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 175 spraw budowlanych, w tym 131 spraw o dom jednorodzinny — o 1,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Kęty?
W gminie Kęty mediana EP ze świadectw energetycznych to 111 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 150 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Kęty?
W gminie Kęty na przyłączenie do sieci czeka 186 MW nowych źródeł — to 44. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Kęty?
W gminie Kęty w dziennikach urzędowych ogłoszono 10 aktów planistycznych, ostatni 2026-01-05.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.