Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Jordanów

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 347 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat suski stan na

Sprawdź działkę — gmina Jordanów

Granice: Gmina Jordanów
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Jordanów. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat suski 58 zł/m²
woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
21 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat suski — mediana 58 zł/m²; woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 21 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Jordanów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 25.
Plany miejscowe
25 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
99,8 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat suski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Jordanów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat suski) to 58 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 31 a 94 zł/m² (93 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
58 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat suski)
Typowy przedział cen od, powiat
31 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat suski)
Typowy przedział cen do, powiat
94 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat suski)
Transakcje, powiat
93 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat suski)

Energia budynków

W gminie Jordanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 347 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Mediana EP
91 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
347 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Jordanów na przyłączenie do sieci czeka 22,1 MW nowych źródeł — to 97. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
22,1 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
22,1 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Jordanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 90 spraw budowlanych, w tym 75 spraw o dom jednorodzinny — o 1,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
75 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
90 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
67 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Jordanów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 3 projekty, w tym 2 inwestycje. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.
Projekty unijne 2021–2027
3 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Jordanów
Inwestycje
2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
1 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 3 projekty
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Jordanów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 120 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
120,3 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-1,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,9 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
107 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Jordanów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,8% powierzchni gminy, a 26,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Jordanów W gminie Jordanów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,8% powierzchni gminy, a 26,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
14,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
26,1 % 23 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
88 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Jordanów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,7 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 126 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
59,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 64,0%
Zdających
126 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
64,1 % wynik średni, zdających
Matematyka
55,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
72,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 64,1% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Jordanów Język polski: wynik 64,1% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 55,4% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Jordanów Matematyka: wynik 55,4% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Jordanów Język angielski: wynik 72,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Jordanów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 392 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 71 tys. zł przy dochodach 85,3 mln zł.
Podatek od nieruchomości
392 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 392 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
18,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,7%
Podatek od środków transportowych
62 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 52 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
85,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
85,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-71 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
13,6 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Jordanów najlepsza pozycja to 298. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,8 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 138 z 2 451 gmin w kraju · 105. z 181 gmin w województwie · 6. z 9 gmin w powiecie — −1,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
505 z 2 479 gmin w kraju · 59. z 183 gmin w województwie · 5. z 9 gmin w powiecie — 3,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
298 z 2 301 gmin w kraju · 56. z 148 gmin w województwie · 7. z 8 gmin w powiecie — 99,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Jordanów w dziennikach urzędowych ogłoszono 23 akty planistyczne, ostatni 2026-07-20.
Akty planistyczne
23 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Jordanów ma plan ogólny?
W gminie Jordanów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 25.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Jordanów?
W gminie Jordanów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat suski) to 58 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 31 a 94 zł/m² (93 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Jordanów?
W gminie Jordanów w roku 2025 oddano do użytku 3,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Jordanów?
W gminie Jordanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 90 spraw budowlanych, w tym 75 spraw o dom jednorodzinny — o 1,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Jordanów?
W gminie Jordanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 347 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Jordanów?
W gminie Jordanów na przyłączenie do sieci czeka 22,1 MW nowych źródeł — to 97. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Jordanów?
W gminie Jordanów w dziennikach urzędowych ogłoszono 23 akty planistyczne, ostatni 2026-07-20.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.