Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Maków Podhalański

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 92 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 356 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat suski stan na

Sprawdź działkę — gmina Maków Podhalański

Granice: Gmina Maków Podhalański
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Maków Podhalański. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat suski 58 zł/m²
woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
21 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat suski — mediana 58 zł/m²; woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 21 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Maków Podhalański planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 26.
Plany miejscowe
26 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
99,5 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat suski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Maków Podhalański mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat suski) to 58 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 31 a 94 zł/m² (93 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
58 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat suski)
Typowy przedział cen od, powiat
31 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat suski)
Typowy przedział cen do, powiat
94 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat suski)
Transakcje, powiat
93 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat suski)

Energia budynków

W gminie Maków Podhalański mediana EP ze świadectw energetycznych to 92 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 356 świadectw).
Mediana EP
92 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
356 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Maków Podhalański na przyłączenie do sieci czeka 22,1 MW nowych źródeł — to 97. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
22,1 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
22,1 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Maków Podhalański w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 148 spraw budowlanych, w tym 112 spraw o dom jednorodzinny — o 5,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
112 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
148 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
111 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Maków Podhalański dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 11 projektów, w tym 9 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
11 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Maków Podhalański
Inwestycje
9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
2 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
34,6 mln zł z 5 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Maków Podhalański

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 8 projektów, w tym 3 w całości w gminie Maków Podhalański: 4,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Maków Podhalański: 28,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Maków Podhalański: 2,1 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Maków Podhalański ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 143 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
143,2 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
140 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Maków Podhalański ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,0% powierzchni gminy, a 22,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Maków Podhalański W gminie Maków Podhalański ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,0% powierzchni gminy, a 22,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
12 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
22,2 % 24 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
108 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Maków Podhalański uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,2 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 155 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
62,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 64,0%
Zdających
155 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
68,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
56,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
72,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
6 szkół z 8 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 68,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Maków Podhalański Język polski: wynik 68,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 56,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Maków Podhalański Matematyka: wynik 56,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Maków Podhalański Język angielski: wynik 72,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Maków Podhalański podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 546 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (392 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 4,0 mln zł przy dochodach 109,9 mln zł.
Podatek od nieruchomości
546 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 392 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
17,7 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,7%
Podatek od środków transportowych
63 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 52 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
109,9 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
105,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
4 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
14 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Maków Podhalański najlepsza pozycja to 382. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,5 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 023 z 2 451 gmin w kraju · 92. z 181 gmin w województwie · 5. z 9 gmin w powiecie — −1,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 227 z 2 479 gmin w kraju · 138. z 183 gmin w województwie · 7. z 9 gmin w powiecie — 2,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
382 z 2 301 gmin w kraju · 63. z 148 gmin w województwie · 8. z 8 gmin w powiecie — 99,5 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Maków Podhalański w dziennikach urzędowych ogłoszono 79 aktów planistycznych, ostatni 2025-09-04.
Akty planistyczne
79 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Maków Podhalański ma plan ogólny?
W gminie Maków Podhalański planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 26.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Maków Podhalański?
W gminie Maków Podhalański mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat suski) to 58 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 31 a 94 zł/m² (93 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Maków Podhalański?
W gminie Maków Podhalański w roku 2025 oddano do użytku 2,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Maków Podhalański?
W gminie Maków Podhalański w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 148 spraw budowlanych, w tym 112 spraw o dom jednorodzinny — o 5,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Maków Podhalański?
W gminie Maków Podhalański mediana EP ze świadectw energetycznych to 92 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 356 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Maków Podhalański?
W gminie Maków Podhalański na przyłączenie do sieci czeka 22,1 MW nowych źródeł — to 97. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Maków Podhalański?
W gminie Maków Podhalański w dziennikach urzędowych ogłoszono 79 aktów planistycznych, ostatni 2025-09-04.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.