Gmina Góra Kalwaria
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 72 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 332 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat piaseczyński stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Góra Kalwaria planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 28,6 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat piaseczyński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Góra Kalwaria mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat piaseczyński) to 239 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 164 a 377 zł/m² (262 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 239 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat piaseczyński)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 164 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat piaseczyński)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 377 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat piaseczyński)
- Transakcje, powiat
- 262 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat piaseczyński)
Energia budynków
W gminie Góra Kalwaria mediana EP ze świadectw energetycznych to 72 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 332 świadectw).- Mediana EP
- 72 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 2 332 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Góra Kalwaria w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 284 sprawy budowlane, w tym 234 sprawy o dom jednorodzinny — o 20,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 234 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 284 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 276 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Góra Kalwaria dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 21 projektów, w tym 11 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 21 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Góra Kalwaria
- Inwestycje
- 11 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 10 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 17,9 mln zł z 6 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Góra Kalwaria
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 18 projektów, w tym 5 w całości w gminie Góra Kalwaria: 3,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Góra Kalwaria: 14,7 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Góra Kalwaria ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +11,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 6,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 200 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 200 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 11 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 6,5 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 156 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Góra Kalwaria ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,6% powierzchni gminy, a 10,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 7,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 10,3 % 15 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 145 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Góra Kalwaria uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,3 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 259 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 61,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 66,1%
- Zdających
- 259 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 63,1 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 59,4 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 74,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 10 szkół z 11 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Góra Kalwaria podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 185 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (939 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 6,4 mln zł przy dochodach 254,5 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 1 185 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 939 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 24,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 15,0%
- Podatek od środków transportowych
- 44 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 254,5 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 260,9 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -6,4 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 9,2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Góra Kalwaria najlepsza pozycja to 118. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (11,0 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 118 z 2 451 gmin w kraju · 24. z 313 gmin w województwie · 4. z 6 gmin w powiecie — 11,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 153 z 2 479 gmin w kraju · 29. z 314 gmin w województwie · 4. z 6 gmin w powiecie — 6,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 900 z 2 301 gmin w kraju · 119. z 296 gmin w województwie · 6. z 6 gmin w powiecie — 28,6 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Góra Kalwaria w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-13.- Akty planistyczne
- 13 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXI/376/2026 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 24 czerwca 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu wsi Wólka Dworska - część 2
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXI/374/2026 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 24 czerwca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu miasta Góra Kalwaria – centrum miasta, rejon ul. Św. Antoniego
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXI/375/2026 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 24 czerwca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu wsi Potycz - część I
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXX/363/2026 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 27 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu miasta Góra Kalwaria – teren osiedla Marianki – cz. I
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIX/349/2026 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 29 kwietnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu wsi Sobików – część wschodnia
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIX/350/2026 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 29 kwietnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu wsi Baniocha - osiedle Wilczynek cz. I
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXII/273/2025 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 26 listopada 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu wsi Łubna rejon ulicy Podleśnej cz. I
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX/250/2025 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 24 września 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu miasta Góra Kalwaria – osiedle Kilińskiego cz. B
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIX/237/2025 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 27 sierpnia 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu miasta Góra Kalwaria - rejon ul. Papczyńskiego cz. II
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIX/238/2025 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 27 sierpnia 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu wsi Dobiesz – Wola Dobieska – część południowa
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Góra Kalwaria ma plan ogólny?
- W gminie Góra Kalwaria planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Góra Kalwaria?
- W gminie Góra Kalwaria mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat piaseczyński) to 239 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 164 a 377 zł/m² (262 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Góra Kalwaria?
- W gminie Góra Kalwaria w roku 2025 oddano do użytku 6,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Góra Kalwaria?
- W gminie Góra Kalwaria w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 284 sprawy budowlane, w tym 234 sprawy o dom jednorodzinny — o 20,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Góra Kalwaria?
- W gminie Góra Kalwaria mediana EP ze świadectw energetycznych to 72 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 332 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Góra Kalwaria?
- W gminie Góra Kalwaria w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-13.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.