Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Tarczyn

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 75 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 319 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat piaseczyński stan na

Sprawdź działkę — gmina Tarczyn

Granice: Gmina Tarczyn
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Tarczyn. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat piaseczyński 239 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat piaseczyński — mediana 239 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Tarczyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 66.
Plany miejscowe
66 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
99,2 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat piaseczyński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Tarczyn mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat piaseczyński) to 239 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 164 a 377 zł/m² (262 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
239 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat piaseczyński)
Typowy przedział cen od, powiat
164 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat piaseczyński)
Typowy przedział cen do, powiat
377 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat piaseczyński)
Transakcje, powiat
262 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat piaseczyński)

Energia budynków

W gminie Tarczyn mediana EP ze świadectw energetycznych to 75 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 319 świadectw).
Mediana EP
75 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 319 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Tarczyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 253 sprawy budowlane, w tym 210 spraw o dom jednorodzinny — o 22,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
210 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
253 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
246 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Tarczyn dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 13 projektów, w tym 4 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
13 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Tarczyn
Inwestycje
4 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
9 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
2,5 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Tarczyn

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 11 projektów, w tym 2 w całości w gminie Tarczyn: 2,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Tarczyn: 451 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Tarczyn ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +13,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 9,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 112 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
111,8 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
13,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
9,9 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
166 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Tarczyn ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,4% powierzchni gminy, a 0,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Tarczyn W gminie Tarczyn ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,4% powierzchni gminy, a 0,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
11,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
0,9 % 1 kwadrat kilometrowy bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
114 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Tarczyn uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 66,3 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 86 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
66,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 66,1%
Zdających
86 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
67,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
64,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
77 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 67,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Tarczyn Język polski: wynik 67,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 64,9% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Tarczyn Matematyka: wynik 64,9% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 77,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Tarczyn Język angielski: wynik 77,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Tarczyn podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 328 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (939 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 688 tys. zł przy dochodach 120,8 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 328 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 939 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
25,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 15,0%
Podatek od środków transportowych
121 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
120,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
120,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
688 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
11,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Tarczyn najlepsza pozycja to 37. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (9,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
85 z 2 451 gmin w kraju · 17. z 313 gmin w województwie · 3. z 6 gmin w powiecie — 13,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
37 z 2 479 gmin w kraju · 11. z 314 gmin w województwie · 3. z 6 gmin w powiecie — 9,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
414 z 2 301 gmin w kraju · 45. z 296 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 99,2 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Tarczyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2026-05-28.
Akty planistyczne
6 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Tarczyn ma plan ogólny?
W gminie Tarczyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 66.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Tarczyn?
W gminie Tarczyn mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat piaseczyński) to 239 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 164 a 377 zł/m² (262 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Tarczyn?
W gminie Tarczyn w roku 2025 oddano do użytku 9,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Tarczyn?
W gminie Tarczyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 253 sprawy budowlane, w tym 210 spraw o dom jednorodzinny — o 22,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Tarczyn?
W gminie Tarczyn mediana EP ze świadectw energetycznych to 75 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 319 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Tarczyn?
W gminie Tarczyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2026-05-28.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.