Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Kobylin

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 22. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat krotoszyński stan na

Sprawdź działkę — gmina Kobylin

Granice: Gmina Kobylin
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Kobylin. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat krotoszyński 168 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat krotoszyński — mediana 168 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-07-07)

Uchwała nr XXIII/146/2026 Rady Miejskiej w Kobylinie z dnia 25 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Kobylin

W gminie Kobylin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 22.
Plany miejscowe
22 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
2,1 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat krotoszyński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Kobylin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat krotoszyński) to 168 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 127 a 214 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
168 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat krotoszyński)
Typowy przedział cen od, powiat
127 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat krotoszyński)
Typowy przedział cen do, powiat
214 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat krotoszyński)
Transakcje, powiat
12 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat krotoszyński)

Energia budynków

W gminie Kobylin mediana EP ze świadectw energetycznych to 114 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 177 świadectw).
Mediana EP
114 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
177 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Kobylin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 54 sprawy budowlane, w tym 30 spraw o dom jednorodzinny — o 20,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
30 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
54 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
54 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Kobylin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 25 projektów, w tym 4 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
25 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Kobylin
Inwestycje
4 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
21 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
5,9 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Kobylin

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 24 projekty, w tym 3 w całości w gminie Kobylin: 4,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Kobylin: 1,8 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Kobylin ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −3,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 68 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
67,8 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-3,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,4 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
111 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Kobylin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,3% powierzchni gminy, a 29,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Kobylin W gminie Kobylin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,3% powierzchni gminy, a 29,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
5,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
29,2 % 33 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
113 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Kobylin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 55,8 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 102 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
55,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,2%
Zdających
102 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
60,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
51,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
66,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 60,3% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Kobylin Język polski: wynik 60,3% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 51,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Kobylin Matematyka: wynik 51,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 66,9% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Kobylin Język angielski: wynik 66,9% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Kobylin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 715 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (852 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,6 mln zł przy dochodach 60,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
715 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 852 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
29,1 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 28,9%
Podatek od środków transportowych
35 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 44 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
60,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
57,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
2,6 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
6,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Kobylin najlepsza pozycja to 1695. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−3,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 695 z 2 451 gmin w kraju · 167. z 224 gmin w województwie · 3. z 6 gmin w powiecie — −3,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 731 z 2 479 gmin w kraju · 176. z 226 gmin w województwie · 4. z 6 gmin w powiecie — 1,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 737 z 2 301 gmin w kraju · 165. z 220 gmin w województwie · 5. z 6 gmin w powiecie — 2,1 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Kobylin w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-07.
Akty planistyczne
13 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Kobylin ma plan ogólny?
W gminie Kobylin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 22.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Kobylin?
W gminie Kobylin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat krotoszyński) to 168 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 127 a 214 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Kobylin?
W gminie Kobylin w roku 2025 oddano do użytku 1,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Kobylin?
W gminie Kobylin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 54 sprawy budowlane, w tym 30 spraw o dom jednorodzinny — o 20,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Kobylin?
W gminie Kobylin mediana EP ze świadectw energetycznych to 114 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 177 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Kobylin?
W gminie Kobylin w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-07.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.