Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Sulmierzyce

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 8. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat krotoszyński stan na

Sprawdź działkę — miasto Sulmierzyce

Granice: Miasto Sulmierzyce
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Sulmierzyce. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat krotoszyński 168 zł/m²
woj. wielkopolskie 161 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat krotoszyński — mediana 168 zł/m²; woj. wielkopolskie — mediana 161 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-07-20)

Uchwała nr XXII/155/2026 Rady Miejskiej w Sulmierzycach z dnia 3 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Miasta Sulmierzyce

W mieście Sulmierzyce plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 8.
Plany miejscowe
8 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
30,1 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat krotoszyński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W mieście Sulmierzyce mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat krotoszyński) to 168 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 127 a 214 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
168 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat krotoszyński)
Typowy przedział cen od, powiat
127 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat krotoszyński)
Typowy przedział cen do, powiat
214 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat krotoszyński)
Transakcje, powiat
12 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat krotoszyński)

Energia budynków

W mieście Sulmierzyce mediana EP ze świadectw energetycznych to 106 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 40 świadectw).
Mediana EP
106 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
40 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W mieście Sulmierzyce w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 20 spraw budowlanych, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
12 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
20 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
20 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Sulmierzyce dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 22 projekty, w tym 2 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
22 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Sulmierzyce
Inwestycje
2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
20 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
1,8 mln zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Sulmierzyce

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Wielkopolski — 22 projekty, w tym 2 w całości w mieście Sulmierzyce: 1,8 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Sulmierzyce ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 92 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
92,1 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-4,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
107 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Sulmierzyce ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,7% powierzchni gminy, a 63,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Sulmierzyce W mieście Sulmierzyce ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,7% powierzchni gminy, a 63,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
6,7 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
63,3 % 19 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
30 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Sulmierzyce uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 52,6 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 24 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
52,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,2%
Zdających
24 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
61,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
43,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
62 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 61,8% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Sulmierzyce Język polski: wynik 61,8% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Matematyka — 43,3% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Sulmierzyce Matematyka: wynik 43,3% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Język angielski — 62,0% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Sulmierzyce Język angielski: wynik 62,0% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Sulmierzyce podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 282 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (852 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 683 tys. zł przy dochodach 33,2 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 282 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 852 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
31 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 28,9%
Podatek od środków transportowych
27 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 44 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
33,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
33,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-683 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
1,6 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Sulmierzyce najlepsza pozycja to 882. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (30,1 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 917 z 2 451 gmin w kraju · 186. z 224 gmin w województwie · 4. z 6 gmin w powiecie — −4,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 706 z 2 479 gmin w kraju · 172. z 226 gmin w województwie · 3. z 6 gmin w powiecie — 1,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
882 z 2 301 gmin w kraju · 56. z 220 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 30,1 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Sulmierzyce w dziennikach urzędowych ogłoszono 11 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-20.
Akty planistyczne
11 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy miasto Sulmierzyce ma plan ogólny?
W mieście Sulmierzyce plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 8.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Sulmierzyce?
W mieście Sulmierzyce mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat krotoszyński) to 168 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 127 a 214 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Sulmierzyce?
W mieście Sulmierzyce w roku 2025 oddano do użytku 1,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Sulmierzyce?
W mieście Sulmierzyce w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 20 spraw budowlanych, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Sulmierzyce?
W mieście Sulmierzyce mediana EP ze świadectw energetycznych to 106 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 40 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Sulmierzyce?
W mieście Sulmierzyce w dziennikach urzędowych ogłoszono 11 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-20.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.