Gmina Lisia Góra
Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym. Stan na 2026-10-16.
Liczby całego powiatu: Powiat tarnowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-09-02)
W gminie Lisia Góra plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 3,6 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat tarnowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Lisia Góra mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tarnowski) to 62 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 41 a 95 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 62 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 41 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 95 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)
- Transakcje, powiat
- 34 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)
Energia budynków
W gminie Lisia Góra mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 506 świadectw).- Mediana EP
- 69 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 506 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Lisia Góra na przyłączenie do sieci czeka 181 MW nowych źródeł — to 47. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 181,2 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 96,8 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 84,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Lisia Góra w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 147 spraw budowlanych, w tym 123 sprawy o dom jednorodzinny — o 23,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 123 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 147 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 144 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Lisia Góra dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 11 projektów, w tym 5 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 11 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Lisia Góra
- Inwestycje
- 5 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 6 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 75,8 mln zł z 6 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Lisia Góra
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Małopolski — 11 projektów, w tym 6 w całości w gminie Lisia Góra: 75,8 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Lisia Góra ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +3,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 7,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 150 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 149,8 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 7 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 95 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Lisia Góra zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 16,5% powierzchni gminy, a 12,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 16,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 12,6 % 13 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 103 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Lisia Góra uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 66,1 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 168 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 66,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,7%
- Zdających
- 168 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 67,1 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 65,1 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 74,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 11 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Lisia Góra podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 567 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (334 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 3,8 mln zł przy dochodach 111,2 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 567 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 334 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 23,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,1%
- Podatek od środków transportowych
- 22 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 111,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 115 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -3,8 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 3,6 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Lisia Góra najlepsza pozycja to 120. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (7,0 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 471 z 2 451 gmin w kraju · 26. z 181 gmin w województwie · 2. z 16 gmin w powiecie — 3,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 120 z 2 479 gmin w kraju · 5. z 183 gmin w województwie · 1. z 16 gmin w powiecie — 7,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 617 z 2 301 gmin w kraju · 128. z 148 gmin w województwie · 9. z 11 gmin w powiecie — 3,6 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Lisia Góra w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-02.- Akty planistyczne
- 7 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała Nr XXIX/292/2026 Rady Gminy Lisia Góra z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Lisia Góra
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXVIII/290/2026 Rady Gminy Lisia Góra z dnia 9 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Pawęzów w gminie Lisia Góra
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXVIII/289/2026 Rady Gminy Lisia Góra z dnia 9 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Śmigno w gminie Lisia Góra
- · wyrok — studium uwarunkowań · Wyrok Nr Sygn. akt II SA/Kr 920/21 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 listopada 2021 r. w sprawie ze skargi B.M. i M.M. na uchwałę Nr XVI/189/2020 Rady Gminy Lisia Góra z dnia 4 czerwca 2020 r. w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Lisia Góra
- · obwieszczenie — plan miejscowy · Obwieszczenie Nr 1/2020 Rady Gminy Lisia Góra z dnia 30 lipca 2020 r. w sprawie ogłoszenia tekstu i rysunku jednolitego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru wsi Brzozówka
- · plan miejscowy · Uchwała Nr IX/110/2019 Rady Gminy Lisia Góra z dnia 27 września 2019 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru wsi Brzozówka przyjętego Uchwałą Nr VI/96/2007 Rady Gminy w Lisiej Górze z dnia 24 kwietnia 2007 r. z późn. zm.
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XVII/184/2016 Rady Gminy Lisia Góra z dnia 8 lipca 2016 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru wsi Brzozówka
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Lisia Góra ma plan ogólny?
- W gminie Lisia Góra plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Lisia Góra?
- W gminie Lisia Góra mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tarnowski) to 62 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 41 a 95 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Lisia Góra?
- W gminie Lisia Góra w roku 2025 oddano do użytku 7,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Lisia Góra?
- W gminie Lisia Góra w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 147 spraw budowlanych, w tym 123 sprawy o dom jednorodzinny — o 23,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Lisia Góra?
- W gminie Lisia Góra mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 506 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Lisia Góra?
- W gminie Lisia Góra na przyłączenie do sieci czeka 181 MW nowych źródeł — to 47. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Lisia Góra?
- W gminie Lisia Góra w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-02.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Ciężkowice — gmina miejsko-wiejska
- Gromnik — gmina wiejska
- Pleśna — gmina wiejska
- Radłów — gmina miejsko-wiejska
- Ryglice — gmina miejsko-wiejska
- Rzepiennik Strzyżewski — gmina wiejska
- Skrzyszów — gmina wiejska
- Szerzyny — gmina wiejska
- Tarnów — gmina wiejska
- Tuchów — gmina miejsko-wiejska
- Wierzchosławice — gmina wiejska
- Wietrzychowice — gmina wiejska
- Wojnicz — gmina miejsko-wiejska
- Zakliczyn — gmina miejsko-wiejska
- Żabno — gmina miejsko-wiejska
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.