Gmina Radłów
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 88 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 182 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat tarnowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Radłów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 9.- Plany miejscowe
- 9 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 10,7 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat tarnowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Radłów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tarnowski) to 62 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 41 a 95 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 62 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 41 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 95 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)
- Transakcje, powiat
- 34 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)
Energia budynków
W gminie Radłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 88 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 182 świadectw).- Mediana EP
- 88 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 182 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Radłów na przyłączenie do sieci czeka 181 MW nowych źródeł — to 47. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 181,2 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 96,8 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 84,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Radłów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 51 spraw budowlanych, w tym 36 spraw o dom jednorodzinny — o 20,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 36 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 51 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 50 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Radłów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 8 projektów, w tym 4 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 8 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Radłów
- Inwestycje
- 4 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 4 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 2,4 mln zł z 5 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Radłów
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Małopolski — 8 projektów, w tym 5 w całości w gminie Radłów: 2,4 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Radłów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −3,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 108 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 107,8 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -3,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 2,7 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 88 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Radłów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,5% powierzchni gminy, a 33,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 12,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 33 % 29 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 88 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Radłów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,6 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 88 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 60,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,7%
- Zdających
- 88 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 68 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 53,2 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 69,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 7 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Radłów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 374 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (334 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 4,2 mln zł przy dochodach 77,8 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 374 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 334 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 15,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,1%
- Podatek od środków transportowych
- 67 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 77,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 73,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 4,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 4,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Radłów najlepsza pozycja to 958. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 536 z 2 451 gmin w kraju · 139. z 181 gmin w województwie · 13. z 16 gmin w powiecie — −3,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 958 z 2 479 gmin w kraju · 119. z 183 gmin w województwie · 12. z 16 gmin w powiecie — 2,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 259 z 2 301 gmin w kraju · 117. z 148 gmin w województwie · 5. z 11 gmin w powiecie — 10,7 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Radłów w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2024-01-12.- Akty planistyczne
- 6 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała Nr LXVIII/573/2023 Rady Miejskiej w Radłowie z dnia 28 grudnia 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Radłów „Wola Radłowska – tereny inwestycyjne”
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XLV/397/2022 Rady Miejskiej w Radłowie z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Radłów w rejonie ul. Leśnej, Polnej i Kolejowej w Radłowie – Etap A, C, D i G
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXIX/253/2021 Rady Miejskiej w Radłowie z dnia 15 marca 2021 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie Gminy Radłów „Wola Radłowska - złoża”
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXV/214/2020 Rady Miejskiej w Radłowie z dnia 23 listopada 2020 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie Gminy Radłów „Wola Radłowska - złoża”
- · plan miejscowy · Uchwała Nr VII/47/15 Rady Miejskiej w Radłowie z dnia 27 kwietnia 2015 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego uchwałą nr XXIX/290/2013 z dnia 6 czerwca 2013 r. Rady Miejskiej w Radłowie dla terenu części miejscowości Niwki i Radłowa
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIX/290/13 Rady Miejskiej w Radłowie z dnia 6 czerwca 2013 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu części miejscowości Niwki i Radłowa gmina Radłów
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Radłów ma plan ogólny?
- W gminie Radłów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 9.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Radłów?
- W gminie Radłów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tarnowski) to 62 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 41 a 95 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Radłów?
- W gminie Radłów w roku 2025 oddano do użytku 2,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Radłów?
- W gminie Radłów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 51 spraw budowlanych, w tym 36 spraw o dom jednorodzinny — o 20,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Radłów?
- W gminie Radłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 88 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 182 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Radłów?
- W gminie Radłów na przyłączenie do sieci czeka 181 MW nowych źródeł — to 47. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Radłów?
- W gminie Radłów w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2024-01-12.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Ciężkowice — gmina miejsko-wiejska
- Gromnik — gmina wiejska
- Lisia Góra — gmina wiejska
- Pleśna — gmina wiejska
- Ryglice — gmina miejsko-wiejska
- Rzepiennik Strzyżewski — gmina wiejska
- Skrzyszów — gmina wiejska
- Szerzyny — gmina wiejska
- Tarnów — gmina wiejska
- Tuchów — gmina miejsko-wiejska
- Wierzchosławice — gmina wiejska
- Wietrzychowice — gmina wiejska
- Wojnicz — gmina miejsko-wiejska
- Zakliczyn — gmina miejsko-wiejska
- Żabno — gmina miejsko-wiejska
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.