Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Ryglice

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 213 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat tarnowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Ryglice

Granice: Gmina Ryglice
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Ryglice. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat tarnowski 62 zł/m²
woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
17 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat tarnowski — mediana 62 zł/m²; woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 17 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Ryglice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
4,4 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat tarnowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Ryglice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tarnowski) to 62 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 41 a 95 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
62 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)
Typowy przedział cen od, powiat
41 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)
Typowy przedział cen do, powiat
95 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)
Transakcje, powiat
34 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)

Energia budynków

W gminie Ryglice mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 213 świadectw).
Mediana EP
91 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
213 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Ryglice na przyłączenie do sieci czeka 181 MW nowych źródeł — to 47. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
181,2 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
96,8 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
84,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Ryglice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 82 sprawy budowlane, w tym 71 spraw o dom jednorodzinny — o 82,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
71 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
82 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
81 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Ryglice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 15 projektów, w tym 8 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
15 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Ryglice
Inwestycje
8 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
7 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
9,2 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Ryglice

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 14 projektów, w tym 7 w całości w gminie Ryglice: 9,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Ryglice ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 95 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
95 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-0,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,4 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
82 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Ryglice zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 21,2% powierzchni gminy, a 3,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Ryglice W gminie Ryglice zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 21,2% powierzchni gminy, a 3,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
21,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
3,4 % 4 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
118 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Ryglice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,6 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 121 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
60,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,7%
Zdających
121 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
58,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
66,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
7 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 62,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Ryglice Język polski: wynik 62,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 58,4% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Ryglice Matematyka: wynik 58,4% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 66,4% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Ryglice Język angielski: wynik 66,4% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Ryglice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 202 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (334 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,3 mln zł przy dochodach 77,9 mln zł.
Podatek od nieruchomości
202 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 334 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
10,1 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,1%
Podatek od środków transportowych
16 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
77,9 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
76,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
1,3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
2,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Ryglice najlepsza pozycja to 644. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
914 z 2 451 gmin w kraju · 82. z 181 gmin w województwie · 6. z 16 gmin w powiecie — −0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
644 z 2 479 gmin w kraju · 80. z 183 gmin w województwie · 9. z 16 gmin w powiecie — 3,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 560 z 2 301 gmin w kraju · 124. z 148 gmin w województwie · 7. z 11 gmin w powiecie — 4,4 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Ryglice w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2022-04-01.
Akty planistyczne
1 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Ryglice ma plan ogólny?
W gminie Ryglice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Ryglice?
W gminie Ryglice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tarnowski) to 62 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 41 a 95 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Ryglice?
W gminie Ryglice w roku 2025 oddano do użytku 3,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Ryglice?
W gminie Ryglice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 82 sprawy budowlane, w tym 71 spraw o dom jednorodzinny — o 82,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Ryglice?
W gminie Ryglice mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 213 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Ryglice?
W gminie Ryglice na przyłączenie do sieci czeka 181 MW nowych źródeł — to 47. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Ryglice?
W gminie Ryglice w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2022-04-01.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.