Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Tarnów

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 422 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat tarnowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Tarnów

Granice: Gmina Tarnów
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Tarnów. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat tarnowski 62 zł/m²
woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
17 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat tarnowski — mediana 62 zł/m²; woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 17 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Tarnów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 92.
Plany miejscowe
92 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
85,9 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat tarnowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Tarnów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tarnowski) to 62 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 41 a 95 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
62 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)
Typowy przedział cen od, powiat
41 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)
Typowy przedział cen do, powiat
95 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)
Transakcje, powiat
34 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat tarnowski)

Energia budynków

W gminie Tarnów mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 422 świadectw).
Mediana EP
70 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 422 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Tarnów na przyłączenie do sieci czeka 181 MW nowych źródeł — to 47. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
181,2 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
96,8 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
84,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Tarnów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 178 spraw budowlanych, w tym 152 sprawy o dom jednorodzinny — o 7,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
152 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
178 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
177 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Tarnów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 16 projektów, w tym 9 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
16 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Tarnów
Inwestycje
9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
6 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
26,8 mln zł z 10 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Tarnów

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 15 projektów, w tym 9 w całości w gminie Tarnów: 26,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Tarnów: 18 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Tarnów ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +4,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 5,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 321 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
320,7 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
5,8 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
114 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Tarnów zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 17,6% powierzchni gminy, a 8,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Tarnów W gminie Tarnów zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 17,6% powierzchni gminy, a 8,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
17,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
8,2 % 7 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
85 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Tarnów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 65,9 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 225 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
65,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,7%
Zdających
225 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
68,4 % wynik średni, zdających
Matematyka
63,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
77 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
12 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 68,4% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Tarnów Język polski: wynik 68,4% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 63,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Tarnów Matematyka: wynik 63,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 77,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Tarnów Język angielski: wynik 77,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Tarnów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 636 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (334 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 8,2 mln zł przy dochodach 171,2 mln zł.
Podatek od nieruchomości
636 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 334 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
20,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,1%
Podatek od środków transportowych
40 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
171,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
163 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
8,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
9,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Tarnów najlepsza pozycja to 222. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (5,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
392 z 2 451 gmin w kraju · 19. z 181 gmin w województwie · 1. z 16 gmin w powiecie — 4,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
222 z 2 479 gmin w kraju · 19. z 183 gmin w województwie · 3. z 16 gmin w powiecie — 5,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
545 z 2 301 gmin w kraju · 85. z 148 gmin w województwie · 2. z 11 gmin w powiecie — 85,9 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Tarnów w dziennikach urzędowych ogłoszono 69 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-03.
Akty planistyczne
69 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Tarnów ma plan ogólny?
W gminie Tarnów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 92.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Tarnów?
W gminie Tarnów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tarnowski) to 62 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 41 a 95 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Tarnów?
W gminie Tarnów w roku 2025 oddano do użytku 5,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Tarnów?
W gminie Tarnów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 178 spraw budowlanych, w tym 152 sprawy o dom jednorodzinny — o 7,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Tarnów?
W gminie Tarnów mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 422 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Tarnów?
W gminie Tarnów na przyłączenie do sieci czeka 181 MW nowych źródeł — to 47. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Tarnów?
W gminie Tarnów w dziennikach urzędowych ogłoszono 69 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-03.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.