Gmina Wysokie
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 151 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 51 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat lubelski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Wysokie planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 20.- Plany miejscowe
- 20 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 100,1 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat lubelski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Wysokie mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubelski) to 148 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 96 a 275 zł/m² (117 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 148 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat lubelski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 96 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubelski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 275 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubelski)
- Transakcje, powiat
- 117 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat lubelski)
Energia budynków
W gminie Wysokie mediana EP ze świadectw energetycznych to 151 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 51 świadectw).- Mediana EP
- 151 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 51 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Wysokie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 22 sprawy budowlane, w tym 11 spraw o dom jednorodzinny — o 21,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 11 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 22 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 22 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Wysokie dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 17 projektów, w tym 4 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 17 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Wysokie
- Inwestycje
- 4 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 13 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 5,2 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Wysokie
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 17 projektów, w tym 7 w całości w gminie Wysokie: 5,2 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Wysokie ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 35 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 34,5 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -0,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1,8 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 66 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Wysokie ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,0% powierzchni gminy, a 32,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 14 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 32,5 % 37 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 114 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Wysokie uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 55,8 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 23 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 55,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,1%
- Zdających
- 23 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 59,2 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 52,5 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 56,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Wysokie podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 222 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (355 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,1 mln zł przy dochodach 35,3 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 222 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 355 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 11,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 13,4%
- Podatek od środków transportowych
- 42 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 35,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 33,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 2,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 3,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Wysokie najlepsza pozycja to 907. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−0,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 907 z 2 451 gmin w kraju · 37. z 211 gmin w województwie · 11. z 16 gmin w powiecie — −0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 507 z 2 479 gmin w kraju · 91. z 213 gmin w województwie · 13. z 16 gmin w powiecie — 1,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Prawo miejscowe
W gminie Wysokie w dziennikach urzędowych ogłoszono 5 aktów planistycznych, ostatni 2025-03-14.- Akty planistyczne
- 5 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr IX/61/2025 Rady Gminy Wysokie z dnia 21 lutego 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Wysokie dla terenu obejmującego działkę ozn. nr ew. 73/5 położoną w obrębie Łosień
- · plan miejscowy · Uchwała nr XLV/326/2023 Rady Gminy Wysokie z dnia 27 czerwca 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Wysokie
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX/138/2017 Rady Gminy Wysokie z dnia 30 stycznia 2017 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Wysokie
- · plan miejscowy · Uchwała nr XVII/81/12 Rady Gminy Wysokie z dnia 24 września 2012 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Wysokie
- · plan miejscowy · Uchwała nr IX/36/2011 Rady Gminy Wysokie z dnia 15 września 2011 r. w sprawie zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Wysokie.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Wysokie ma plan ogólny?
- W gminie Wysokie planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 20.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Wysokie?
- W gminie Wysokie mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubelski) to 148 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 96 a 275 zł/m² (117 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Wysokie?
- W gminie Wysokie w roku 2025 oddano do użytku 1,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Wysokie?
- W gminie Wysokie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 22 sprawy budowlane, w tym 11 spraw o dom jednorodzinny — o 21,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Wysokie?
- W gminie Wysokie mediana EP ze świadectw energetycznych to 151 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 51 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Wysokie?
- W gminie Wysokie w dziennikach urzędowych ogłoszono 5 aktów planistycznych, ostatni 2025-03-14.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Bełżyce — gmina miejsko-wiejska
- Borzechów — gmina wiejska
- Bychawa — gmina miejsko-wiejska
- Garbów — gmina wiejska
- Głusk — gmina wiejska
- Jabłonna — gmina wiejska
- Jastków — gmina wiejska
- Konopnica — gmina wiejska
- Krzczonów — gmina wiejska
- Niedrzwica Duża — gmina wiejska
- Niemce — gmina wiejska
- Strzyżewice — gmina wiejska
- Wojciechów — gmina wiejska
- Wólka — gmina wiejska
- Zakrzew — gmina wiejska
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.