Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat łobeski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 57 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 37 a 116 zł/m² (20 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. zachodniopomorskie stan na

Sprawdź działkę — powiat łobeski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat łobeski 57 zł/m²
woj. zachodniopomorskie 119 zł/m²
Polska 143 zł/m²
18 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat łobeski — mediana 57 zł/m²; woj. zachodniopomorskie — mediana 119 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 18 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Węgorzyno (2026-09-24)

Uchwała Nr XXXIII/166/2026 Rady Miejskiej w Węgorzynie z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Węgorzyno

W powiecie łobeskim plan ogólny ma 4 gminy z 5 — to 80%, a planów miejscowych widzę 8.
Gminy z planem ogólnym
4 z 5 gmin w obszarze
Plany miejscowe
8 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie łobeskim mediana ceny gruntu budowlanego to 57 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 37 a 116 zł/m² (20 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
57 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
37 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
116 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
20 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie łobeskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 146 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 182 świadectw).
Mediana EP
146 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 182 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
5 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie łobeskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 135 spraw budowlanych, w tym 62 sprawy o dom jednorodzinny — o 34,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
62 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
135 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
133 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie łobeskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 53 projekty, w tym 26 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
53 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie łobeskim
Inwestycje
26 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
22 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
5 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
60,9 mln zł z 32 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie łobeskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego — 45 projektów, w tym 27 w całości w powiecie łobeskim: 44,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 5 projektów, w tym 4 w całości w powiecie łobeskim: 1,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie łobeskim: 15,0 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie łobeskim bezrobocie to 15,4% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 098 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
15,4 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 098 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
3 349 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
2 574 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie łobeskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 51,2 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 290 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
51,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
290 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
59,1 % wynik średni, zdających
Matematyka
43,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
65,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 59,1% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat łobeski Język polski: wynik 59,1% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 43,4% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat łobeski Matematyka: wynik 43,4% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 65,2% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat łobeski Język angielski: wynik 65,2% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie łobeskim najlepsza pozycja to 218. miejsce z 243 powiatów w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−4,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
218 z 243 powiatów w kraju · 13. z 13 powiatów w województwie — −4,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
245 z 258 powiatów w kraju · 13. z 13 powiatów w województwie — 0,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
247 z 380 powiatów w kraju · 6. z 21 powiatów w województwie — 21,7 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie łobeskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 76 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-24.
Akty planistyczne
76 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie łobeskim ma plan ogólny?
W powiecie łobeskim plan ogólny ma 4 gminy z 5 — to 80%, a planów miejscowych widzę 8.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie łobeskim?
W powiecie łobeskim mediana ceny gruntu budowlanego to 57 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 37 a 116 zł/m² (20 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie łobeskim?
W powiecie łobeskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie łobeskim?
W powiecie łobeskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 135 spraw budowlanych, w tym 62 sprawy o dom jednorodzinny — o 34,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie łobeskim?
W powiecie łobeskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 146 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 182 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie łobeskim?
W powiecie łobeskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 76 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-24.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.