Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat stargardzki

Mediana ceny gruntu budowlanego to 119 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 81 a 188 zł/m² (169 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. zachodniopomorskie stan na

Sprawdź działkę — powiat stargardzki

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat stargardzki 119 zł/m²
woj. zachodniopomorskie 119 zł/m²
Polska 143 zł/m²
38 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat stargardzki — mediana 119 zł/m²; woj. zachodniopomorskie — mediana 119 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 38 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Ińsko (2026-09-29)

Uchwała Nr XXV/143/2026 Rady Miejskiej w Ińsku z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Ińsko

W powiecie stargardzkim plan ogólny ma 9 gmin z 10 — to 90%, a planów miejscowych widzę 209.
Gminy z planem ogólnym
9 z 10 gmin w obszarze
Plany miejscowe
209 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie stargardzkim mediana ceny gruntu budowlanego to 119 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 81 a 188 zł/m² (169 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
119 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
81 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
188 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
169 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie stargardzkim mediana EP ze świadectw energetycznych to 130 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 217 świadectw).
Mediana EP
130 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 217 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
8 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie stargardzkim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 759 spraw budowlanych, w tym 585 spraw o dom jednorodzinny — o 0,2% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
585 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
759 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
756 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie stargardzkim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 85 projektów, w tym 40 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
85 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie stargardzkim
Inwestycje
40 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
41 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
4 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
121,7 mln zł z 56 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie stargardzkim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego — 74 projekty, w tym 52 w całości w powiecie stargardzkim: 94,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 5 projektów, w tym 1 w całości w powiecie stargardzkim: 17,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 4 projekty, w tym 1 w całości w powiecie stargardzkim: 199 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 2 projekty, w tym 2 w całości w powiecie stargardzkim: 9,6 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie stargardzkim bezrobocie to 8,2% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 879 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
8,2 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 879 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 582 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
5 338 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie stargardzkim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,1 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 081 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
54,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
1 081 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62 % wynik średni, zdających
Matematyka
46,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
68,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 62,0% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat stargardzki Język polski: wynik 62,0% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 46,1% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat stargardzki Matematyka: wynik 46,1% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat stargardzki Język angielski: wynik 68,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie stargardzkim najlepsza pozycja to 302. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (12,7 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
302 z 380 powiatów w kraju · 16. z 21 powiatów w województwie — 12,7 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie stargardzkim w dziennikach urzędowych ogłoszono 165 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-29.
Akty planistyczne
165 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie stargardzkim ma plan ogólny?
W powiecie stargardzkim plan ogólny ma 9 gmin z 10 — to 90%, a planów miejscowych widzę 209.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie stargardzkim?
W powiecie stargardzkim mediana ceny gruntu budowlanego to 119 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 81 a 188 zł/m² (169 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie stargardzkim?
W powiecie stargardzkim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie stargardzkim?
W powiecie stargardzkim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 759 spraw budowlanych, w tym 585 spraw o dom jednorodzinny — o 0,2% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie stargardzkim?
W powiecie stargardzkim mediana EP ze świadectw energetycznych to 130 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 217 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie stargardzkim?
W powiecie stargardzkim w dziennikach urzędowych ogłoszono 165 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-29.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.