Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat koszaliński

Mediana ceny gruntu budowlanego to 629 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 113 a 923 zł/m² (14 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego województwa: Woj. zachodniopomorskie stan na

Sprawdź działkę — powiat koszaliński

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat koszaliński 629 zł/m²
woj. zachodniopomorskie 119 zł/m²
Polska 143 zł/m²
38 zł/m² 1 927 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat koszaliński — mediana 629 zł/m²; woj. zachodniopomorskie — mediana 119 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 38 do 1 927 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: żadna z gmin obszaru jeszcze go nie ogłosiła

W powiecie koszalińskim żadna z 8 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 119.
Gminy z planem ogólnym
0 z 8 gmin w obszarze
Plany miejscowe
119 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie koszalińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 629 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 113 a 923 zł/m² (14 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
629 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
113 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
923 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
14 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie koszalińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 5 758 świadectw).
Mediana EP
91 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
5 758 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
8 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie koszalińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 764 sprawy budowlane, w tym 552 sprawy o dom jednorodzinny — o 27,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
552 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
764 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
739 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie koszalińskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 147 projektów, w tym 41 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
147 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie koszalińskim
Inwestycje
41 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
34 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
72 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
154,8 mln zł z 112 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie koszalińskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 72 projekty, w tym 65 w całości w powiecie koszalińskim: 17,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego — 64 projekty, w tym 45 w całości w powiecie koszalińskim: 90,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 9 projektów, w tym 2 w całości w powiecie koszalińskim: 47,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt
  • Interreg South Baltic Programme — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie koszalińskim bezrobocie to 12,1% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 801 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
12,1 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 801 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
5 274 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
4 791 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie koszalińskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 52,8 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 511 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
52,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
511 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
57,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
47,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
68,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 57,9% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat koszaliński Język polski: wynik 57,9% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 47,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat koszaliński Matematyka: wynik 47,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat koszaliński Język angielski: wynik 68,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie koszalińskim najlepsza pozycja to 232. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (23,2 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
232 z 380 powiatów w kraju · 2. z 21 powiatów w województwie — 23,2 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie koszalińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 112 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-27.
Akty planistyczne
112 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie koszalińskim ma plan ogólny?
W powiecie koszalińskim żadna z 8 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 119.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie koszalińskim?
W powiecie koszalińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 629 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 113 a 923 zł/m² (14 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie koszalińskim?
W powiecie koszalińskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie koszalińskim?
W powiecie koszalińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 764 sprawy budowlane, w tym 552 sprawy o dom jednorodzinny — o 27,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie koszalińskim?
W powiecie koszalińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 5 758 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie koszalińskim?
W powiecie koszalińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 112 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-27.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.