Puls Budowy — woj. świętokrzyskie
W ostatnich dwunastu miesiącach w województwie świętokrzyskim zarejestrowano 6 121 spraw budowlanych, w tym 3 808 spraw o dom jednorodzinny. Stan na .
To ruch w rejestrze spraw budowlanych, nie na placu budowy — rejestr nie mówi, która sprawa skończyła się budową, a która nie ruszyła wcale.Ostatnie dwanaście miesięcy w liczbach
- Sprawy budowlane razem
- 6 121 −0,3% rok do roku bez sieci uzbrojenia terenu
- W trybie pozwolenia
- 5 672 część spraw razem; wnioski z wydaną decyzją
- W trybie zgłoszenia
- 449 część spraw razem; bez decyzji organu
- Sprawy o dom jednorodzinny
- 3 808 +1,1% rok do roku część spraw razem; kategoria I Prawa budowlanego
- Sieci uzbrojenia terenu
- 625 liczone osobno, poza sprawami razem
Okres danych: – . Porównanie: – . Miesiąc bieżący pomijamy, bo dane za niego są jeszcze niepełne.
Miesiąc po miesiącu
- w trybie pozwolenia
- w trybie zgłoszenia
- w tym sprawy o dom jednorodzinny
- poprzednie dwanaście miesięcy
Pokaż dane liczbowe
| Miesiąc | W trybie pozwolenia | W trybie zgłoszenia | Sprawy o dom | Razem | Ten sam miesiąc rok wcześniej |
|---|---|---|---|---|---|
| 488 | 86 | 347 | 574 | — | |
| 396 | 47 | 268 | 443 | — | |
| 368 | 44 | 240 | 412 | — | |
| 348 | 34 | 231 | 382 | — | |
| 355 | 53 | 236 | 408 | — | |
| 492 | 38 | 320 | 530 | — | |
| 530 | 49 | 377 | 579 | — | |
| 467 | 49 | 310 | 516 | — | |
| 463 | 57 | 337 | 520 | — | |
| 562 | 60 | 390 | 622 | — | |
| 462 | 53 | 291 | 515 | — | |
| 571 | 68 | 419 | 639 | — | |
| 509 | 61 | 374 | 570 | 574 | |
| 443 | 26 | 254 | 469 | 443 | |
| 426 | 31 | 282 | 457 | 412 | |
| 424 | 18 | 295 | 442 | 382 | |
| 430 | 29 | 277 | 459 | 408 | |
| 480 | 39 | 320 | 519 | 530 | |
| 568 | 37 | 408 | 605 | 579 | |
| 506 | 48 | 331 | 554 | 516 | |
| 440 | 31 | 308 | 471 | 520 | |
| 568 | 47 | 395 | 615 | 622 | |
| 434 | 45 | 271 | 479 | 515 | |
| 444 | 37 | 293 | 481 | 639 |
Gminy z największą liczbą spraw o dom jednorodzinny
Kolejność mówi o liczbie spraw, nie o jej przyroście, i są to liczby bezwzględne — na czele stają gminy duże i podmiejskie. Rankingi z danych GUS opisują inny etap: budynki oddane do użytku, w przeliczeniu na mieszkańca. To czołówka, a nie pełna lista: pokazujemy tyle gmin, ile widać w tabeli. Liczby pozostałych stoją na hubie każdej gminy, do którego prowadzi jej nazwa w wynikach wyszukiwania obszaru.
| Gmina | Powiat | Sprawy o dom | Rok wcześniej | Sprawy o dom rok do roku | Sprawy razem |
|---|---|---|---|---|---|
| gmina Busko-Zdrój | powiat buski | 142 | 134 | +6,0% | 194 |
| gmina Daleszyce | powiat kielecki | 127 | 121 | +5,0% | 168 |
| gmina Końskie | powiat konecki | 123 | 147 | −16,3% | 172 |
| gmina Krasocin | powiat włoszczowski | 110 | 44 | +150,0% | 139 |
| gmina Masłów | powiat kielecki | 98 | 93 | +5,4% | 153 |
| gmina Górno | powiat kielecki | 95 | 92 | +3,3% | 135 |
| gmina Jędrzejów | powiat jędrzejowski | 93 | 82 | +13,4% | 140 |
| miasto Kielce | Kielce | 81 | 125 | −35,2% | 212 |
| gmina Miedziana Góra | powiat kielecki | 80 | 91 | −12,1% | 120 |
| gmina Pawłów | powiat starachowicki | 79 | 63 | +25,4% | 106 |
| gmina Pińczów | powiat pińczowski | 74 | 50 | +48,0% | 144 |
| gmina Strawczyn | powiat kielecki | 71 | 65 | +9,2% | 92 |
| gmina Włoszczowa | powiat włoszczowski | 67 | 71 | −5,6% | 129 |
| gmina Stąporków | powiat konecki | 65 | 42 | +54,8% | 90 |
| gmina Staszów | powiat staszowski | 62 | 73 | −15,1% | 105 |
| miasto Ostrowiec Świętokrzyski | powiat ostrowiecki | 61 | 79 | −22,8% | 112 |
| gmina Bodzechów | powiat ostrowiecki | 61 | 63 | −3,2% | 85 |
| gmina Bodzentyn | powiat kielecki | 54 | 41 | +31,7% | 83 |
| miasto Skarżysko-Kamienna | powiat skarżyski | 53 | 48 | +10,4% | 101 |
| miasto Starachowice | powiat starachowicki | 53 | 49 | +8,2% | 117 |
| gmina Chęciny | powiat kielecki | 50 | 73 | −31,5% | 107 |
| miasto Sandomierz | powiat sandomierski | 46 | 50 | −8,0% | 87 |
| gmina Zagnańsk | powiat kielecki | 44 | 53 | −17,0% | 81 |
| gmina Mniów | powiat kielecki | 43 | 35 | +22,9% | 55 |
| gmina Nowiny | powiat kielecki | 43 | 37 | +16,2% | 72 |
| gmina Dwikozy | powiat sandomierski | 41 | 51 | −19,6% | 61 |
| gmina Skarżysko Kościelne | powiat skarżyski | 41 | 48 | −14,6% | 55 |
| gmina Bieliny | powiat kielecki | 40 | 44 | −9,1% | 59 |
| gmina Kazimierza Wielka | powiat kazimierski | 39 | 42 | −7,1% | 62 |
| gmina Koprzywnica | powiat sandomierski | 37 | 43 | −14,0% | 43 |
| gmina Małogoszcz | powiat jędrzejowski | 35 | 33 | +6,1% | 66 |
| gmina Brody | powiat starachowicki | 35 | 52 | −32,7% | 46 |
| gmina Rytwiany | powiat staszowski | 35 | 31 | +12,9% | 46 |
| gmina Łoniów | powiat sandomierski | 32 | 38 | −15,8% | 54 |
| gmina Waśniów | powiat ostrowiecki | 30 | 22 | +36,4% | 41 |
| gmina Mirzec | powiat starachowicki | 30 | 38 | −21,1% | 48 |
| gmina Sędziszów | powiat jędrzejowski | 29 | 39 | −25,6% | 49 |
| gmina Chmielnik | powiat kielecki | 29 | 41 | −29,3% | 57 |
| gmina Kunów | powiat ostrowiecki | 29 | 33 | −12,1% | 39 |
| gmina Bliżyn | powiat skarżyski | 29 | 38 | −23,7% | 44 |
Częste pytania
- Ile spraw o dom jednorodzinny zarejestrowano w województwie świętokrzyskim?
- W ostatnich dwunastu miesiącach (październik 2025 – wrzesień 2026) w województwie świętokrzyskim zarejestrowano 6 121 spraw budowlanych, w tym 3 808 spraw o dom jednorodzinny.
- Co liczymy jako sprawę budowlaną?
- Jedną sprawę o jednym numerze ewidencyjnym w rejestrze wniosków, decyzji i zgłoszeń Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Sprawa obejmująca kilka działek liczy się raz. Sprawę przypisujemy do gminy z rejestru i do miesiąca: przy pozwoleniach do miesiąca decyzji, przy zgłoszeniach do miesiąca wpływu — bo zgłoszenie decyzją się nie kończy.
- Czy jedna sprawa to jeden budynek?
- Nie musi. Rejestr niesie sprawy urzędowe, a nie spis budynków: jedno zamierzenie potrafi obejmować kilka obiektów, a rejestr nie podaje ich liczby. Dlatego mówimy „sprawy o dom jednorodzinny”, a nie „domy” — liczba domów byłaby zgadywana, nie policzona.
- Czy te liczby pokazują rozpoczęte budowy?
- Nie. Pokazują ruch w rejestrze: złożone wnioski i zgłoszenia. Część spraw nigdy nie zamieni się w budowę, a rejestr nie mówi, która — nie notuje ani rozpoczęcia robót, ani rezygnacji. O budynkach oddanych do użytku mówi statystyka GUS, z rocznym opóźnieniem, bo tyle trwa jej opracowanie.
- Czym różni się pozwolenie na budowę od zgłoszenia?
- Pozwolenie to decyzja starosty albo prezydenta miasta, o którą trzeba wystąpić z projektem. Zgłoszenie wystarczy przy inwestycjach wskazanych w art. 29 Prawa budowlanego — od 2021 r. także przy domu jednorodzinnym do 70 m². Rejestr nie mówi, czy decyzja była pozytywna, dlatego na stronie stoi „w trybie pozwolenia”, a nie „wydane pozwolenia”.
- Czego dotyczy zmiana rok do roku?
- Porównujemy dwanaście pełnych miesięcy (październik 2025 – wrzesień 2026) z poprzednimi dwunastoma, czyli dwa okna tej samej długości. W tabelach zmiana dotyczy spraw o dom jednorodzinny i kolumna mówi to wprost; obok stoi liczba z poprzedniego okna, żeby procent dało się sprawdzić. Gdy w poprzednim oknie nie było ani jednej sprawy, zmiany nie pokazujemy — brak punktu odniesienia to nie jest wzrost o sto procent.
- Dlaczego liczby nie obejmują sieci wodociągowych i energetycznych?
- Bo to odpowiedź na inne pytanie. Sprawy dotyczące sieci uzbrojenia terenu (kategoria XXVI) są liczone osobno i pokazane pod własną nazwą; wliczone do budów zdominowałyby zgłoszenia, w których stanowią większość, i wykres budów pokazywałby przede wszystkim tempo inwestycji sieciowych.
- Czy starsze liczby mogą się jeszcze zmienić?
- Tak. Urzędy dosyłają sprawy z opóźnieniem, więc miesiąc sprzed pół roku potrafi jeszcze urosnąć. Dlatego zestawienie przeliczamy w całości, a nie dopisujemy do niego kolejnych miesięcy, i dlatego bieżący miesiąc do niego nie wchodzi — byłby urwany z definicji i wyglądałby na spadek.
Jak cytować
Jak cytować: „Puls Budowy — woj. świętokrzyskie”, Landeva, październik 2026, https://landeva.pl/puls-budow/swietokrzyskie — licencja CC BY 4.0. Dane wolno kopiować, przetwarzać i publikować, także komercyjnie, pod warunkiem podania źródła.