Puls Budowy — woj. podlaskie
W ostatnich dwunastu miesiącach w województwie podlaskim zarejestrowano 5 562 sprawy budowlane, w tym 2 684 sprawy o dom jednorodzinny. Stan na .
To ruch w rejestrze spraw budowlanych, nie na placu budowy — rejestr nie mówi, która sprawa skończyła się budową, a która nie ruszyła wcale.Ostatnie dwanaście miesięcy w liczbach
- Sprawy budowlane razem
- 5 562 −12,2% rok do roku bez sieci uzbrojenia terenu
- W trybie pozwolenia
- 5 347 część spraw razem; wnioski z wydaną decyzją
- W trybie zgłoszenia
- 215 część spraw razem; bez decyzji organu
- Sprawy o dom jednorodzinny
- 2 684 −7,5% rok do roku część spraw razem; kategoria I Prawa budowlanego
- Sieci uzbrojenia terenu
- 609 liczone osobno, poza sprawami razem
Okres danych: – . Porównanie: – . Miesiąc bieżący pomijamy, bo dane za niego są jeszcze niepełne.
Miesiąc po miesiącu
- w trybie pozwolenia
- w trybie zgłoszenia
- w tym sprawy o dom jednorodzinny
- poprzednie dwanaście miesięcy
Pokaż dane liczbowe
| Miesiąc | W trybie pozwolenia | W trybie zgłoszenia | Sprawy o dom | Razem | Ten sam miesiąc rok wcześniej |
|---|---|---|---|---|---|
| 532 | 53 | 226 | 585 | — | |
| 394 | 40 | 178 | 434 | — | |
| 436 | 29 | 184 | 465 | — | |
| 375 | 28 | 183 | 403 | — | |
| 398 | 27 | 218 | 425 | — | |
| 490 | 27 | 233 | 517 | — | |
| 566 | 31 | 301 | 597 | — | |
| 541 | 23 | 296 | 564 | — | |
| 492 | 19 | 230 | 511 | — | |
| 625 | 45 | 322 | 670 | — | |
| 511 | 17 | 243 | 528 | — | |
| 579 | 54 | 289 | 633 | — | |
| 575 | 35 | 262 | 610 | 585 | |
| 451 | 34 | 207 | 485 | 434 | |
| 509 | 9 | 257 | 518 | 465 | |
| 390 | 11 | 197 | 401 | 403 | |
| 289 | 5 | 124 | 294 | 425 | |
| 353 | 15 | 183 | 368 | 517 | |
| 441 | 22 | 208 | 463 | 597 | |
| 456 | 10 | 246 | 466 | 564 | |
| 595 | 20 | 316 | 615 | 511 | |
| 446 | 23 | 243 | 469 | 670 | |
| 511 | 22 | 265 | 533 | 528 | |
| 331 | 9 | 176 | 340 | 633 |
Gminy z największą liczbą spraw o dom jednorodzinny
Kolejność mówi o liczbie spraw, nie o jej przyroście, i są to liczby bezwzględne — na czele stają gminy duże i podmiejskie. Rankingi z danych GUS opisują inny etap: budynki oddane do użytku, w przeliczeniu na mieszkańca. To czołówka, a nie pełna lista: pokazujemy tyle gmin, ile widać w tabeli. Liczby pozostałych stoją na hubie każdej gminy, do którego prowadzi jej nazwa w wynikach wyszukiwania obszaru.
| Gmina | Powiat | Sprawy o dom | Rok wcześniej | Sprawy o dom rok do roku | Sprawy razem |
|---|---|---|---|---|---|
| miasto Białystok | Białystok | 166 | 193 | −14,0% | 554 |
| gmina Łomża | powiat łomżyński | 135 | 115 | +17,4% | 211 |
| gmina Juchnowiec Kościelny | powiat białostocki | 109 | 140 | −22,1% | 171 |
| gmina Choroszcz | powiat białostocki | 103 | 104 | −1,0% | 178 |
| gmina Wasilków | powiat białostocki | 99 | 105 | −5,7% | 148 |
| gmina Supraśl | powiat białostocki | 94 | 136 | −30,9% | 146 |
| gmina Dobrzyniewo Duże | powiat białostocki | 85 | 123 | −30,9% | 136 |
| gmina Zabłudów | powiat białostocki | 85 | 149 | −43,0% | 146 |
| miasto Bielsk Podlaski | powiat bielski | 67 | 32 | +109,4% | 106 |
| gmina Piątnica | powiat łomżyński | 62 | 54 | +14,8% | 113 |
| gmina Suwałki | powiat suwalski | 62 | 58 | +6,9% | 95 |
| miasto Łomża | Łomża | 60 | 35 | +71,4% | 164 |
| gmina Turośń Kościelna | powiat białostocki | 52 | 85 | −38,8% | 89 |
| miasto Suwałki | Suwałki | 49 | 58 | −15,5% | 190 |
| gmina Kolno | powiat kolneński | 40 | 29 | +37,9% | 83 |
| miasto Augustów | powiat augustowski | 38 | 35 | +8,6% | 86 |
| gmina Mońki | powiat moniecki | 38 | 47 | −19,1% | 93 |
| gmina Sokółka | powiat sokólski | 37 | 39 | −5,1% | 98 |
| gmina Płaska | powiat augustowski | 35 | 39 | −10,3% | 54 |
| gmina Siemiatycze | powiat siemiatycki | 34 | 30 | +13,3% | 57 |
| gmina Bielsk Podlaski | powiat bielski | 31 | 43 | −27,9% | 54 |
| gmina Grajewo | powiat grajewski | 30 | 27 | +11,1% | 49 |
| gmina Wysokie Mazowieckie | powiat wysokomazowiecki | 30 | 25 | +20,0% | 53 |
| gmina Nowinka | powiat augustowski | 28 | 30 | −6,7% | 38 |
| miasto Hajnówka | powiat hajnowski | 28 | 24 | +16,7% | 58 |
| gmina Hajnówka | powiat hajnowski | 28 | 21 | +33,3% | 39 |
| miasto Grajewo | powiat grajewski | 27 | 22 | +22,7% | 71 |
| gmina Ciechanowiec | powiat wysokomazowiecki | 27 | 23 | +17,4% | 55 |
| gmina Łapy | powiat białostocki | 26 | 41 | −36,6% | 73 |
| miasto Siemiatycze | powiat siemiatycki | 26 | 21 | +23,8% | 51 |
| gmina Augustów | powiat augustowski | 25 | 37 | −32,4% | 45 |
| gmina Turośl | powiat kolneński | 25 | 17 | +47,1% | 43 |
| gmina Zambrów | powiat zambrowski | 24 | 39 | −38,5% | 37 |
| gmina Śniadowo | powiat łomżyński | 23 | 18 | +27,8% | 53 |
| gmina Bakałarzewo | powiat suwalski | 23 | 15 | +53,3% | 42 |
| gmina Narew | powiat hajnowski | 22 | 6 | +266,7% | 37 |
| gmina Zbójna | powiat łomżyński | 20 | 21 | −4,8% | 39 |
| gmina Krypno | powiat moniecki | 20 | 26 | −23,1% | 39 |
| miasto Wysokie Mazowieckie | powiat wysokomazowiecki | 20 | 15 | +33,3% | 37 |
| gmina Szepietowo | powiat wysokomazowiecki | 20 | 11 | +81,8% | 43 |
Częste pytania
- Ile spraw o dom jednorodzinny zarejestrowano w województwie podlaskim?
- W ostatnich dwunastu miesiącach (październik 2025 – wrzesień 2026) w województwie podlaskim zarejestrowano 5 562 sprawy budowlane, w tym 2 684 sprawy o dom jednorodzinny.
- Co liczymy jako sprawę budowlaną?
- Jedną sprawę o jednym numerze ewidencyjnym w rejestrze wniosków, decyzji i zgłoszeń Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Sprawa obejmująca kilka działek liczy się raz. Sprawę przypisujemy do gminy z rejestru i do miesiąca: przy pozwoleniach do miesiąca decyzji, przy zgłoszeniach do miesiąca wpływu — bo zgłoszenie decyzją się nie kończy.
- Czy jedna sprawa to jeden budynek?
- Nie musi. Rejestr niesie sprawy urzędowe, a nie spis budynków: jedno zamierzenie potrafi obejmować kilka obiektów, a rejestr nie podaje ich liczby. Dlatego mówimy „sprawy o dom jednorodzinny”, a nie „domy” — liczba domów byłaby zgadywana, nie policzona.
- Czy te liczby pokazują rozpoczęte budowy?
- Nie. Pokazują ruch w rejestrze: złożone wnioski i zgłoszenia. Część spraw nigdy nie zamieni się w budowę, a rejestr nie mówi, która — nie notuje ani rozpoczęcia robót, ani rezygnacji. O budynkach oddanych do użytku mówi statystyka GUS, z rocznym opóźnieniem, bo tyle trwa jej opracowanie.
- Czym różni się pozwolenie na budowę od zgłoszenia?
- Pozwolenie to decyzja starosty albo prezydenta miasta, o którą trzeba wystąpić z projektem. Zgłoszenie wystarczy przy inwestycjach wskazanych w art. 29 Prawa budowlanego — od 2021 r. także przy domu jednorodzinnym do 70 m². Rejestr nie mówi, czy decyzja była pozytywna, dlatego na stronie stoi „w trybie pozwolenia”, a nie „wydane pozwolenia”.
- Czego dotyczy zmiana rok do roku?
- Porównujemy dwanaście pełnych miesięcy (październik 2025 – wrzesień 2026) z poprzednimi dwunastoma, czyli dwa okna tej samej długości. W tabelach zmiana dotyczy spraw o dom jednorodzinny i kolumna mówi to wprost; obok stoi liczba z poprzedniego okna, żeby procent dało się sprawdzić. Gdy w poprzednim oknie nie było ani jednej sprawy, zmiany nie pokazujemy — brak punktu odniesienia to nie jest wzrost o sto procent.
- Dlaczego liczby nie obejmują sieci wodociągowych i energetycznych?
- Bo to odpowiedź na inne pytanie. Sprawy dotyczące sieci uzbrojenia terenu (kategoria XXVI) są liczone osobno i pokazane pod własną nazwą; wliczone do budów zdominowałyby zgłoszenia, w których stanowią większość, i wykres budów pokazywałby przede wszystkim tempo inwestycji sieciowych.
- Czy starsze liczby mogą się jeszcze zmienić?
- Tak. Urzędy dosyłają sprawy z opóźnieniem, więc miesiąc sprzed pół roku potrafi jeszcze urosnąć. Dlatego zestawienie przeliczamy w całości, a nie dopisujemy do niego kolejnych miesięcy, i dlatego bieżący miesiąc do niego nie wchodzi — byłby urwany z definicji i wyglądałby na spadek.
Jak cytować
Jak cytować: „Puls Budowy — woj. podlaskie”, Landeva, październik 2026, https://landeva.pl/puls-budow/podlaskie — licencja CC BY 4.0. Dane wolno kopiować, przetwarzać i publikować, także komercyjnie, pod warunkiem podania źródła.