Puls Budowy — woj. wielkopolskie
W ostatnich dwunastu miesiącach w województwie wielkopolskim zarejestrowano 18 134 sprawy budowlane, w tym 10 690 spraw o dom jednorodzinny. Stan na .
To ruch w rejestrze spraw budowlanych, nie na placu budowy — rejestr nie mówi, która sprawa skończyła się budową, a która nie ruszyła wcale.Ostatnie dwanaście miesięcy w liczbach
- Sprawy budowlane razem
- 18 134 −7,4% rok do roku bez sieci uzbrojenia terenu
- W trybie pozwolenia
- 17 825 część spraw razem; wnioski z wydaną decyzją
- W trybie zgłoszenia
- 309 część spraw razem; bez decyzji organu
- Sprawy o dom jednorodzinny
- 10 690 −5,2% rok do roku część spraw razem; kategoria I Prawa budowlanego
- Sieci uzbrojenia terenu
- 3 113 liczone osobno, poza sprawami razem
Okres danych: – . Porównanie: – . Miesiąc bieżący pomijamy, bo dane za niego są jeszcze niepełne.
Miesiąc po miesiącu
- w trybie pozwolenia
- w trybie zgłoszenia
- w tym sprawy o dom jednorodzinny
- poprzednie dwanaście miesięcy
Pokaż dane liczbowe
| Miesiąc | W trybie pozwolenia | W trybie zgłoszenia | Sprawy o dom | Razem | Ten sam miesiąc rok wcześniej |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 992 | 34 | 1 169 | 2 026 | — | |
| 1 516 | 35 | 880 | 1 551 | — | |
| 1 522 | 30 | 891 | 1 552 | — | |
| 1 260 | 21 | 735 | 1 281 | — | |
| 1 328 | 32 | 766 | 1 360 | — | |
| 1 593 | 24 | 944 | 1 617 | — | |
| 1 719 | 30 | 1 002 | 1 749 | — | |
| 1 568 | 32 | 960 | 1 600 | — | |
| 1 641 | 22 | 934 | 1 663 | — | |
| 1 795 | 34 | 1 076 | 1 829 | — | |
| 1 559 | 29 | 904 | 1 588 | — | |
| 1 734 | 36 | 1 017 | 1 770 | — | |
| 1 789 | 33 | 1 031 | 1 822 | 2 026 | |
| 1 315 | 17 | 751 | 1 332 | 1 551 | |
| 1 637 | 27 | 942 | 1 664 | 1 552 | |
| 1 288 | 15 | 748 | 1 303 | 1 281 | |
| 1 266 | 21 | 765 | 1 287 | 1 360 | |
| 1 580 | 34 | 990 | 1 614 | 1 617 | |
| 1 546 | 25 | 945 | 1 571 | 1 749 | |
| 1 536 | 34 | 928 | 1 570 | 1 600 | |
| 1 633 | 31 | 999 | 1 664 | 1 663 | |
| 1 641 | 27 | 1 016 | 1 668 | 1 829 | |
| 1 273 | 31 | 804 | 1 304 | 1 588 | |
| 1 321 | 14 | 771 | 1 335 | 1 770 |
Gminy z największą liczbą spraw o dom jednorodzinny
Kolejność mówi o liczbie spraw, nie o jej przyroście, i są to liczby bezwzględne — na czele stają gminy duże i podmiejskie. Rankingi z danych GUS opisują inny etap: budynki oddane do użytku, w przeliczeniu na mieszkańca. To czołówka, a nie pełna lista: pokazujemy tyle gmin, ile widać w tabeli. Liczby pozostałych stoją na hubie każdej gminy, do którego prowadzi jej nazwa w wynikach wyszukiwania obszaru.
| Gmina | Powiat | Sprawy o dom | Rok wcześniej | Sprawy o dom rok do roku | Sprawy razem |
|---|---|---|---|---|---|
| gmina Kórnik | powiat poznański | 226 | 188 | +20,2% | 304 |
| gmina Września | powiat wrzesiński | 204 | 139 | +46,8% | 328 |
| gmina Śrem | powiat śremski | 187 | 134 | +39,6% | 276 |
| gmina Tarnowo Podgórne | powiat poznański | 182 | 206 | −11,7% | 263 |
| gmina Swarzędz | powiat poznański | 175 | 181 | −3,3% | 253 |
| gmina Nowy Tomyśl | powiat nowotomyski | 170 | 148 | +14,9% | 256 |
| gmina Stare Miasto | powiat koniński | 165 | 156 | +5,8% | 197 |
| gmina Gniezno | powiat gnieźnieński | 155 | 160 | −3,1% | 218 |
| gmina Szamotuły | powiat szamotulski | 153 | 122 | +25,4% | 213 |
| gmina Wolsztyn | powiat wolsztyński | 148 | 144 | +2,8% | 225 |
| gmina Rokietnica | powiat poznański | 147 | 130 | +13,1% | 179 |
| gmina Kostrzyn | powiat poznański | 146 | 131 | +11,5% | 189 |
| gmina Dopiewo | powiat poznański | 145 | 161 | −9,9% | 205 |
| gmina Mosina | powiat poznański | 139 | 120 | +15,8% | 195 |
| gmina Lipno | powiat leszczyński | 137 | 114 | +20,2% | 179 |
| gmina Golina | powiat koniński | 124 | 137 | −9,5% | 149 |
| gmina Rawicz | powiat rawicki | 115 | 105 | +9,5% | 238 |
| gmina Szydłowo | powiat pilski | 113 | 75 | +50,7% | 142 |
| gmina Grodzisk Wielkopolski | powiat grodziski | 110 | 87 | +26,4% | 168 |
| gmina Jarocin | powiat jarociński | 109 | 94 | +16,0% | 215 |
| gmina Stęszew | powiat poznański | 106 | 89 | +19,1% | 153 |
| gmina Ostrzeszów | powiat ostrzeszowski | 103 | 119 | −13,4% | 176 |
| gmina Turek | powiat turecki | 101 | 90 | +12,2% | 124 |
| gmina Włoszakowice | powiat leszczyński | 100 | 83 | +20,5% | 153 |
| miasto Leszno | Leszno | 98 | 106 | −7,5% | 225 |
| gmina Komorniki | powiat poznański | 94 | 83 | +13,3% | 153 |
| gmina Święciechowa | powiat leszczyński | 93 | 91 | +2,2% | 133 |
| gmina Duszniki | powiat szamotulski | 93 | 88 | +5,7% | 112 |
| miasto Kalisz | Kalisz | 92 | 103 | −10,7% | 445 |
| gmina Oborniki | powiat obornicki | 91 | 126 | −27,8% | 168 |
| gmina Rogoźno | powiat obornicki | 91 | 86 | +5,8% | 158 |
| gmina Kościan | powiat kościański | 89 | 97 | −8,2% | 148 |
| gmina Śmigiel | powiat kościański | 89 | 110 | −19,1% | 144 |
| gmina Czerwonak | powiat poznański | 89 | 109 | −18,3% | 139 |
| gmina Wągrowiec | powiat wągrowiecki | 89 | 74 | +20,3% | 135 |
| gmina Słupca | powiat słupecki | 87 | 83 | +4,8% | 128 |
| gmina Środa Wielkopolska | powiat średzki | 85 | 91 | −6,6% | 164 |
| gmina Pobiedziska | powiat poznański | 82 | 116 | −29,3% | 121 |
| gmina Krotoszyn | powiat krotoszyński | 81 | 105 | −22,9% | 189 |
| gmina Kazimierz Biskupi | powiat koniński | 79 | 99 | −20,2% | 107 |
Częste pytania
- Ile spraw o dom jednorodzinny zarejestrowano w województwie wielkopolskim?
- W ostatnich dwunastu miesiącach (październik 2025 – wrzesień 2026) w województwie wielkopolskim zarejestrowano 18 134 sprawy budowlane, w tym 10 690 spraw o dom jednorodzinny.
- Co liczymy jako sprawę budowlaną?
- Jedną sprawę o jednym numerze ewidencyjnym w rejestrze wniosków, decyzji i zgłoszeń Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Sprawa obejmująca kilka działek liczy się raz. Sprawę przypisujemy do gminy z rejestru i do miesiąca: przy pozwoleniach do miesiąca decyzji, przy zgłoszeniach do miesiąca wpływu — bo zgłoszenie decyzją się nie kończy.
- Czy jedna sprawa to jeden budynek?
- Nie musi. Rejestr niesie sprawy urzędowe, a nie spis budynków: jedno zamierzenie potrafi obejmować kilka obiektów, a rejestr nie podaje ich liczby. Dlatego mówimy „sprawy o dom jednorodzinny”, a nie „domy” — liczba domów byłaby zgadywana, nie policzona.
- Czy te liczby pokazują rozpoczęte budowy?
- Nie. Pokazują ruch w rejestrze: złożone wnioski i zgłoszenia. Część spraw nigdy nie zamieni się w budowę, a rejestr nie mówi, która — nie notuje ani rozpoczęcia robót, ani rezygnacji. O budynkach oddanych do użytku mówi statystyka GUS, z rocznym opóźnieniem, bo tyle trwa jej opracowanie.
- Czym różni się pozwolenie na budowę od zgłoszenia?
- Pozwolenie to decyzja starosty albo prezydenta miasta, o którą trzeba wystąpić z projektem. Zgłoszenie wystarczy przy inwestycjach wskazanych w art. 29 Prawa budowlanego — od 2021 r. także przy domu jednorodzinnym do 70 m². Rejestr nie mówi, czy decyzja była pozytywna, dlatego na stronie stoi „w trybie pozwolenia”, a nie „wydane pozwolenia”.
- Czego dotyczy zmiana rok do roku?
- Porównujemy dwanaście pełnych miesięcy (październik 2025 – wrzesień 2026) z poprzednimi dwunastoma, czyli dwa okna tej samej długości. W tabelach zmiana dotyczy spraw o dom jednorodzinny i kolumna mówi to wprost; obok stoi liczba z poprzedniego okna, żeby procent dało się sprawdzić. Gdy w poprzednim oknie nie było ani jednej sprawy, zmiany nie pokazujemy — brak punktu odniesienia to nie jest wzrost o sto procent.
- Dlaczego liczby nie obejmują sieci wodociągowych i energetycznych?
- Bo to odpowiedź na inne pytanie. Sprawy dotyczące sieci uzbrojenia terenu (kategoria XXVI) są liczone osobno i pokazane pod własną nazwą; wliczone do budów zdominowałyby zgłoszenia, w których stanowią większość, i wykres budów pokazywałby przede wszystkim tempo inwestycji sieciowych.
- Czy starsze liczby mogą się jeszcze zmienić?
- Tak. Urzędy dosyłają sprawy z opóźnieniem, więc miesiąc sprzed pół roku potrafi jeszcze urosnąć. Dlatego zestawienie przeliczamy w całości, a nie dopisujemy do niego kolejnych miesięcy, i dlatego bieżący miesiąc do niego nie wchodzi — byłby urwany z definicji i wyglądałby na spadek.
Jak cytować
Jak cytować: „Puls Budowy — woj. wielkopolskie”, Landeva, październik 2026, https://landeva.pl/puls-budow/wielkopolskie — licencja CC BY 4.0. Dane wolno kopiować, przetwarzać i publikować, także komercyjnie, pod warunkiem podania źródła.